Gabríela Friđriksdóttir – artysta, geniusz, wizjoner

gab

Islandia nie samą muzyką żyje. Przekonał się o tym każdy, kto spacerował uliczkami Reykjaviku, ale i przekonał się o tym każdy, kto choć trochę interesuje się sztuką współczesną. Gabríela Friðriksdóttir – postać szelenie fascynująca, która od ponad dekady tworzy intrygujące dzieła sztuki, znane już właściwie na całym świecie. Wystawy w Nowym Jorku, Berlinie, Pradze, Zurychu, Londynie, Paryżu, Oslo, Barcelonie i rodzinnym Reykjaviku, dziesiątki wyróżnień, nagród i zaszczytów. Balansuje między malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, filmem, i muzyką, czerpie garściami z mitologii islandzkiej, często przedstawia nieludzkie postacie pełne smutku, czasem wygięte w kosmicznym transie. Jej prace budzą podziw, nie boi się zaglądać do wnętrza ludzkiej natury, często wychodzi daleko poza przyjęte normy, tworzy futurystyczne obrazy świata. Zawsze zaskakuje, szokuje, inspiruje.

Niewiele wiadomo o jej życiu prywatnym. Rzadko udziela się medialnie, stara się bardziej skupić na swojej sztuce.  Urodzona w Reykjaviku, w 1971 roku. Absolwentka Icelandic College of Art & Crafts z 1997 roku. Rok 1998 spędziła w Pradze, gdzie przyznano jej półroczne stypendium na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Miała już wówczas za sobą  dwie wystawy w islandzkich galeriach. Pierwsza poza granicami ojczyzny miała miejsce w 2003 roku w Barcelonie. Najsłynniejsze jej wystawy to: „Animal Inside Animal Outside” , „Operazione Dramatica”, „Inside the Core”, „Coagula”. Ta ostatnia została entuzjastycznie przyjęta w Nowym Jorku. Niewątpliwie wielki rozgłos przyniosła Gabríeli współpraca z Björk przy tworzeniu oprawy graficznej do albumu „Greatest hits” z 2002 roku. Obie panie przyjaźnią i wspierają się od lat. Ich kolejne artystyczne spotkanie zaowocowało osobliwym teledyskiem do Where is the line? z albumu Medulla. Inne słynne kolaboracje Gabríeli to współpraca z Matthew Barneyem, Jóhhannem Jóhanssonem oraz mistrzynią tańca współczesnego Erną Ómarsdóttir.

W 2005, jako najmłodsza w historii, Gabríela Friðriksdóttir reprezentowała Islandię na Biennale w Wenecji, czyli prestiżowej wystawie sztuki współczesnej. Wystawa Islandki wzbudziła wielkie zainetersowanie, określona jako „(…) jedna z najdziwniejszych” i wykorzystywana w wielu materiałach promocyjnych wystawy.

Miałem wielkie szczęście, gdyż podczas mojego pobytu w Reykjaviku odbywała się premiera nowego spektaklu Transaquania – Into Thin Air, który stworzyła Gabríela we współpracy z Damienem  Jalet oraz Erną Ómarsdóttir. Niestety bilety na premierę zostały wyprzedane, ale udało mi się bardzo tanio nabyć bilety na próbę generalną i muszę przyznać, że spektakt wbił mnie w fotel. Niepokojąca, mroczna i fascynująca wizja nowego gatunku, który ma zastąpić ludzi po ich wyginięciu. Mam nadzieję, że będę miał jeszcze okazję zobaczyć prace Gabríeli, bo kontakt z jej twórczością pozostawia ślad na zawsze. I wszystkim oczywiście polecam wgłębić się w te niewątpliwie intrygujące dzieła sztuki.

gf

gf

gfgf

taa

gf

źródła:

Bjork Unit
Gabriela

More from dawid po prostu

Album Myrry Rós miał dziś premierę !!!

Nareszcie. Debiutancki, długo wyczekiwany album Myrry Rós od dzisiaj dostępny jest na...
Read More

Dodaj komentarz