SŁUCHAMY ISLANDII: Jakobínarína

Z pewnością znacie portal INFORMACJE.IS (link i baner znajdziecie na naszej stronie). To wyśmienite źródło najciekawszych informacji z Wyspy. Strona redagowana jest całkowicie po polsku, ze sporym działem społecznościowym – nie tylko islandzkiej polonii. Poza świeżymi newsami na temat tego, co ciekawego dzieje się właśnie w Islandii znajdziecie tam również bardzo fajny dział muzyczno-koncertowy. Właśnie z tego działu pochodzi pierwszy z tekstów, którymi chcemy się z Wami podzielić. Za zgodą redakcji Informacji, teksty z tej strony będą częściej gościć na naszej stronie. Zatem oddaję głos autorce tekstu…

Poniedziałek, 03 października 2011
Autor: ADA

Przesłuchałam dziesiątki albumów w poszukiwaniu czegoś, co wprawi mnie w osłupienie i na długo pozostanie w głowie. W końcu wybrałam numer „This Is An Advertisement” zespołu Jakobínarína. Tak naprawdę to on wybrał mnie, bo powtarzana na końcu fraza „Our brainwash attempt” nie pozwalała mi spać, jeść i słuchać innych utworów.

Ágúst Fannar Ásgeirsson na klawiszach, basista Björgvin Ingi Pétursson, gitarzyści Hallberg Daði Hallbergsson i Heimir Gestur Valdimarsson, perkusista Sigurður Möller Sívertsen oraz charyzmatyczny, obdarzony charakterystycznym głosem Gunnar Ragnarsson, nagrali album „The First Crusade”, którym bardzo mocno zaakcentowali swoją obecność w historii islandzkiej muzyki rockowej.

Pierwsza krucjata Jakobínaríny w roku wydania zbierała same pochlebne recenzje. Trudno się dziwić. Przesiąknięte ironią, inteligentne teksty połączono z szalonym rockowym brzmieniem, a wszystko to stworzyły zbuntowane, nastoletnie dzieciaki z Hafnarfjörður. Chłopcy w mgnieniu oka zdobyli międzynarodową sławę. Jednak krótko po debiucie uświadomili sobie, że status gwiazd rocka nie jest im potrzebny. W 2007 roku zrezygnowali z koncertów w Wielkiej Brytanii tłumacząc się zbieraniem materiału na kolejną płytę. Rok później na swoim blogu poinformowali o rozwiązaniu zespołu. Ostatni występ Jakobínaríny odbył się 8 marca 2008 roku w Organ (Reykjavik). Jeden z najbardziej obiecujących młodych bandów przestał istnieć. Wielka szkoda, bo „The First Crusade” jest dowodem na rockowy geniusz kapeli.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć buntowników z  Hafnarfjörður, koniecznie zacznijcie od „This Is An Advertisement”. Nie ograniczajcie się do samej ścieżki dźwiękowej – na uwagę zasługuje image zespołu i ascetyczna przestrzeń teledysku, z której wokalista wykrzykuje “We will even change our name/To the Coca-Cola band/Just to get our pockets filled!”, chcąc nas przekonać, że w świecie muzyki nie ma miejsca na artystyczną wolność i wszyscy są nastawieni na zysk. Mam nadzieję, że nie wierzycie w te słowa, a „our brainwash attempt, brainwash attempt, brainwash attempt” będzie wam towarzyszyć co najmniej  przez cały tydzień.

Źródło: Informacje.is

Written By
More from Bartek Wilk

Vök na Halfway Festival, Białystok, 27 czerwca 2015 r.

To był ich pierwszy koncert w Polsce. Pierwsza okazja, do przedstawienia się...
Read More

Dodaj komentarz