Smekkleysa na Festiwalu Miłosza w Krakowie

W sobotę 18 maja odbędzie się w Krakowie koncert Homar i Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w ramach tegorocznego Festiwalu Miłosza. Imprezę poprowadzi Agnieszka Szydłowska z radiowej Trójki, bowiem gośćmi audycji Radiowy Dom Kultury (początek w sobotę o godzinie 13.00) realizowanej w ten weekend na żywo z Krakowa, będą islandzcy artyści, którzy pojawią się podczas tego niezwykłego wieczoru. W ramach projektu ORT i Festiwalu Miłosza nastąpi reaktywacja organizowanych w Reykajvíku w latach 90. eklektycznych i nieprzewidywalnych wieczorów wydawnictwa Smekkleysa, które łączyły w sobie m.in. czytanie poezji i prozy, muzykę, elementy teatru i tańca oraz chaos w czystej postaci.

Wieczór Homar i Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w Krakowie inauguruje projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. Zakłada on przetłumaczenie, a następnie wydanie wierszy ponad dwudziestu poetów z Polski i Islandii. Pośród islandzkich artystów, którzy zaprezentują swoje wiersze sobotniego popołudnia, znaleźli się:

Bragi Ólafsson [ur. 1962] to poeta i prozaik znany także z kilku islandzkich zespołów z lat 80., jak np. punkowego Purrkur Pillnikk czy The Sugarcubes. Debiutował w 1986 roku tomikiem Dagsúgur (Przeciąg) wydanym właśnie przez wydawnictwo Smekkleysa. Jego proza po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1996 roku, a w 10 lat później został nominowany do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Jest także autorem sztuk teatralnych, które cieszą się sporą popularnością. We wrześniu 2010 roku gościł w Warszawie przy okazji Wierszy w Metrze.

Óskar Árni Óskarsson [ur. 1950] w swoim dorobku ma kilka zbiorów wierszy oraz krótkich utworów prozatorskich. Zajmuje się również tłumaczeniami zagranicznej literatury na islandzki, w tym japońskich haiku. W latach 1990-1994 był redaktorem i wydawcą magazynu Ský dedykowanemu poezji. Jego publikacje znaleźć można również w zagranicznych wydawnictwach zbiorowych.

Sjón, którego kariera literacka rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. Zadebiutował tomikiem wierszy Sýnir (Wizje), kiedy miał ledwo 15 lat. Prowadzi bardzo intensywną działalność literacką, ale angażuje się także w różnorodne projekty artystyczne. Znany jest ze współpracy z Björk, która przyniosła mu nominację do Oscara za tekst piosenki do filmu Larsa von Triera Tańcząc w ciemnościach.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki spotkać będzie można także burmistrza Reykjavíku – Jóna Gnarra, który także jest związany z wydawnictwem. Za muzykę sobotniego wieczoru odpowiedzialny jest Sigtryggur Baldursson, szef Iceland Music Export. Prowadzi on także program telewizyjny poświęcony islandzkiej scenie muzycznej pt. Hljómskálinn. Znany jest również z The Sucarcubes, współpracy z Emilíaną Torrini czy grupą perkusyjną Parabolur. Nie tylko gra na perkusji, bywa też, że śpiewa – w Bogomil Font. Do Krakowa przywozi ze sobą znaną w Europie mezzosopranistkę Ásgerður Júníusdóttir, na której najnowszy album Langt fyrir utan ystu skóga (Daleko za najodleglejszymi lasami) z 2011 roku składają się między innymi piosenki Björk. Wieczór uświetnią także zespoły Ghostigital i Captain Fufanu.

sobota 18 maja o godz. 14:30
Arteteka WBP w Krakowie
Smekkleysa – krótkie wprowadzenie
spotkanie z poetami

sobota 18 maja o godz. 22:00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Homar i Smok albo Sława, czyli Smekkleysa

Festiwal Miłosza

Written By
More from úlfurinn
Islandia w konkursie EuroMusic 2014
Islandzkie zespoły zdecydowanie wiedzą, jak dać o sobie znać na szerszych wodach...
Read More
Leave a comment