Smekkleysa na Festiwalu Miłosza w Krakowie

W sobotę 18 maja odbędzie się w Krakowie koncert Homar i Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w ramach tegorocznego Festiwalu Miłosza. Imprezę poprowadzi Agnieszka Szydłowska z radiowej Trójki, bowiem gośćmi audycji Radiowy Dom Kultury (początek w sobotę o godzinie 13.00) realizowanej w ten weekend na żywo z Krakowa, będą islandzcy artyści, którzy pojawią się podczas tego niezwykłego wieczoru. W ramach projektu ORT i Festiwalu Miłosza nastąpi reaktywacja organizowanych w Reykajvíku w latach 90. eklektycznych i nieprzewidywalnych wieczorów wydawnictwa Smekkleysa, które łączyły w sobie m.in. czytanie poezji i prozy, muzykę, elementy teatru i tańca oraz chaos w czystej postaci.

Wieczór Homar i Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w Krakowie inauguruje projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. Zakłada on przetłumaczenie, a następnie wydanie wierszy ponad dwudziestu poetów z Polski i Islandii. Pośród islandzkich artystów, którzy zaprezentują swoje wiersze sobotniego popołudnia, znaleźli się:

Bragi Ólafsson [ur. 1962] to poeta i prozaik znany także z kilku islandzkich zespołów z lat 80., jak np. punkowego Purrkur Pillnikk czy The Sugarcubes. Debiutował w 1986 roku tomikiem Dagsúgur (Przeciąg) wydanym właśnie przez wydawnictwo Smekkleysa. Jego proza po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1996 roku, a w 10 lat później został nominowany do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Jest także autorem sztuk teatralnych, które cieszą się sporą popularnością. We wrześniu 2010 roku gościł w Warszawie przy okazji Wierszy w Metrze.

Óskar Árni Óskarsson [ur. 1950] w swoim dorobku ma kilka zbiorów wierszy oraz krótkich utworów prozatorskich. Zajmuje się również tłumaczeniami zagranicznej literatury na islandzki, w tym japońskich haiku. W latach 1990-1994 był redaktorem i wydawcą magazynu Ský dedykowanemu poezji. Jego publikacje znaleźć można również w zagranicznych wydawnictwach zbiorowych.

Sjón, którego kariera literacka rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. Zadebiutował tomikiem wierszy Sýnir (Wizje), kiedy miał ledwo 15 lat. Prowadzi bardzo intensywną działalność literacką, ale angażuje się także w różnorodne projekty artystyczne. Znany jest ze współpracy z Björk, która przyniosła mu nominację do Oscara za tekst piosenki do filmu Larsa von Triera Tańcząc w ciemnościach.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki spotkać będzie można także burmistrza Reykjavíku – Jóna Gnarra, który także jest związany z wydawnictwem. Za muzykę sobotniego wieczoru odpowiedzialny jest Sigtryggur Baldursson, szef Iceland Music Export. Prowadzi on także program telewizyjny poświęcony islandzkiej scenie muzycznej pt. Hljómskálinn. Znany jest również z The Sucarcubes, współpracy z Emilíaną Torrini czy grupą perkusyjną Parabolur. Nie tylko gra na perkusji, bywa też, że śpiewa – w Bogomil Font. Do Krakowa przywozi ze sobą znaną w Europie mezzosopranistkę Ásgerður Júníusdóttir, na której najnowszy album Langt fyrir utan ystu skóga (Daleko za najodleglejszymi lasami) z 2011 roku składają się między innymi piosenki Björk. Wieczór uświetnią także zespoły Ghostigital i Captain Fufanu.

sobota 18 maja o godz. 14:30
Arteteka WBP w Krakowie
Smekkleysa – krótkie wprowadzenie
spotkanie z poetami

sobota 18 maja o godz. 22:00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Homar i Smok albo Sława, czyli Smekkleysa

Festiwal Miłosza

Written By
More from úlfurinn

Halla Norðfjörð wraca do Polski!

Po kilku latach cierpliwego oczekiwania wreszcie będzie okazja do posłuchania debiutanckiej płyty...
Read More

Dodaj komentarz