Jesień bogata w nowe wydawnictwa

Nýdönsk

Islandzkie białe noce sprzyjają snuciu planów wydawniczych i wszelkiej kreatywnej działalności. Zatem ani trochę nie dziwi fakt, iż nadchodząca jesień obrodzi nam bogato płytami nietuzinkowymi. Wśród artystów, którzy poszczycić się mogą gotowymi nowymi utworami są legendy reggae Hjálmar oraz popu Nýdönsk, a także czarujący chamber popem Útidúr.

Na 13 września zapowiadany jest koncert premierowy legendarnego popowego zespołu Nýdönsk założonego w 1987 roku przez m.in. Daníela Ágústa Haraldssona znanego szerzej z GusGus. Jesienią 2014 roku ukaże się szesnasta w dorobku zespołu płyta zatytułowana Diskó Berlín. Część materiału została nagrana w stolicy Niemiec. Pierwszym singlem z krążka jest utwór Uppvakningar.

Útidúr (2014)

Chamber-popowy Útidúr właśnie wrócił ze swojej corocznej przygody w Niemczech, gdzie zagrał osiem koncertów w ciągu dziesięciu dni, w tym połowa występów odbyła się na festiwalach. Zespół szlifował tam przed publicznością swój nowy materiał na trzeci album, który zostanie wydany już tej jesieni. Pierwszy singiel z nadchodzącej płyty Útidúr jest dostępny do odsłuchu i nosi tytuł Þín augu mig dreymir. Na nadchodzącej płycie spodziewać się możemy nastrojów bliższych europejskiej złotej erze popu oraz klasycznej islandzkiej muzyce pop, a także ukłonów muzyków Útidúr w stronę takich twórców jak Ennio Morricone czy Nino Rota.

Hjálmar, islandzcy przodownicy reggae, świętują w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia. Z tej okazji 26 września zespół zagra jubileuszowy koncert w Harpie. Prócz tego muzycy zapowiadają uroczy upominek – zamierzają wydać płytę z największymi przebojami. Będzie ona nosić tytuł Skýjaborgin i zawierać 30 utworów, w tym trzy zupełnie nowe kompozycje. Jak dotąd wiadomo, że Hjálmar podjął przy jednej z nich współpracę z DJ Flúgvel og Geimskip. Zapowiada się ciekawie!

Written By
More from úlfurinn

Halla wraca w listopadzie!

Nie zapomnę momentu, w którym dowiedziałam się, że wszystkie EPki Halli Nörðfjörð,...
Read More