Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott oraz Jóhann Jóhannsson na 13. edycji Sacrum Profanum

Ideą krakowskiego festiwalu jest przenikanie się muzyki współczesnej z elektroniczną awangardą i alternatywą. Wizja Filipa Berkowicza, dyrektora artystycznego festiwalu, jest konsekwentna – nie być konsekwentnym. Sacrum Profanum ma przecież skrajność wpisaną w nazwę. Berkowicz zapowiada tym samym, iż kolejne edycje mają być zdominowane przez arcydzieła muzyki XX wieku i klasykę najwyższych lotów.

Sacrum Profanum 2015 przyniesie koncert monograficzny Jóhanna Jóhannssona. Dla Islandczyka jest to kolejna wizyta w Polsce. Oprócz występów na (również krakowskim) Unsoundzie i Dniach Muzyki Nowej w Gdańsku Jóhannsson miał okazję już grać na nordyckiej edycji Sacrum Profanum (2010) u boku muzyków z múm i swoich islandzkich przyjaciół. Islandczyk powróci do Krakowa ze swoją najnowszą kompozycją – The Drone Mass – dronową mszą na elektronikę, smyczki i wokal, opartą na gnostyckiej ewangelii egipskiej. Na scenie towarzyszyć mu będzie nowojorska formacja ACME oraz powracający do Krakowa – Theatre of Voices.

Oprócz Jóhannssona do Polski przyjedzie kompozytor Ólafur Arnalds, postać często koncertująca w PolscePrzedstawi on twórczą reinterpretację kompozycji Fryderyka Chopina istniejącą pod nazwą The Chopin Project. Projekt ten stworzył wspólnie z Alice Sarą Ott, która towarzyszyć mu będzie na scenie, zagra na fortepianie.  Sam Arnalds zajmie się elektroniką, całość zwieńczy kwintet smyczkowy. Oprócz występu na Sacrum Profanum Islandczyka będzie można zobaczyć w Katowicach na festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Wystąpi tam ze znanym z Bloodgroup Janusem Rassmusenem, z którym razem tworzy projekt Kiasmos.

Tegoroczna, trzynasta już edycja, oprócz islandzkich muzyków proponuje nam trzy koncerty monograficzne: Bryce’a Dessnera, Richarda Reeda Parry’ego, Kate Moore, interpretację muzyki Johna Cage’a w ujęciu Sō Percussion i Matmos, „Czarodziejską górę” Pawła Mykietyna oraz koncert Brytyjczyków z These New Puritans.

 


 

Wszystkie koncerty tegorocznej edycji Sacrum Profanum będą się odbywać w salach Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Karnet (obejmujący bilety na wszystkie koncerty w ramach festiwalu w dniach 13-19 września):

Normalny – 480 zł; Ulgowy – 340 zł

16 września – Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott – The Chopin Project 

normalny – 70 zł; ulgowy – 50 zł

18 września – Jóhann Jóhannsson – Drone Mass

Normalny – strefa I: 70 zł / strefa II: 50 zł; Ulgowy – strefa I: 50 zł / strefa II: 30 zł

 

Więcej informacji: http://sacrumprofanum.com/pl

Written By
More from Joanna
Relacja z koncertu Axela Flóventa w warszawskim barzeStudio
Urodził się i wychował na Islandii, w wieku 10 lat przeprowadził się...
Read More
0 replies on “Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott oraz Jóhann Jóhannsson na 13. edycji Sacrum Profanum”