Islandzka Nagroda Optymizmu dla Ólafura Arnaldsa

Ólafur Arnalds

W miniony weekend muzyk Ólafur Arnalds otrzymał Islandzką Nagrodę Optymizmu Íslensku Bjartsýnisverðlaunin, która przyznawana jest corocznie artystom wspierającym optymistyczne podejście do życia poprzez swoją sztukę. Ceremonia wręczenia odbyła się w Muzeum Sztuki Kjarvalsstaðir, a statuetkę z aluminium wręczał swemu imiennikowi prezydent Ólafur Ragnar Grímsson. Kompozytor otrzymał również nagrodę pieniężną wysokości miliona koron islandzkich (ponad 30 tysięcy złotych).

Ólafur Arnalds w swoim przemówieniu dziękczynnym oznajmił, że nagroda pieniężna zostanie przeznaczona na wyposażenie oddziału pediatrii Szpitala Narodowego Landsspítali w Reykjavíku w instrumenty muzyczne. Chociaż muzyk ma dopiero 29 lat, jego życiorys jest całkiem bogaty w dokonania. Wydał dotąd pięć albumów, trzy pod własnym imieniem (Eulogy For Evolution z 2007, …And They Have Escaped The Weight Of Darkness z 2010 oraz For Now I Am Winter z 2013), dwa we współpracy z innymi twórcami, a prócz tego sześć krótszych wydawnictw. Ólafur skomponował także muzykę do czterech filmów pełnometrażowych – dwóch zagranicznych (o Another Happy Days OST wspominaliśmy) i dwóch islandzkich (Órói oraz Vonarstræti, który otrzymał nagrodę Edda za najlepszą muzykę). Arnalds jest również autorem oprawy muzycznej dwóch pierwszych sezonów brytyjskiego serialu Broadchurch, razem 16 odcinków, i pracuje aktualnie nad trzecią częścią. Za muzykę do pierwszego sezonu został uhonorowany renomowaną nagrodą BAFTA. Prócz tego jego muzykę usłyszeć można w kilku spektaklach tanecznych oraz dwóch filmach krótkometrażowych.

Dzieła Ólafura Arnaldsa są wykorzystywane w licznych filmach, produkcjach telewizyjnych oraz reklamach, jak chociażby w filmie Igrzyska Śmierci (The Hunger Games), reklamie Apple czy w telewizyjnym show So You Think You Can Dance, gdzie jego muzyka stanowi często podkład dla popisów tanecznych.

Podczas ceremonii wręczenia nagrody Ólafur wykonał utwór Ljósið z płyty Found Songs wydanej w 2009 roku. Wraz z nim na scenie pojawili się Björk Óskarsdóttir na skrzypcach i Viktor Orri Árnason na altówce.

Nagroda Optymizmu Íslensku Bjartsýnisverðlaunin to nagroda kulturalna ustanowiona w 1981 roku przez Dananna Petera Brøste, stąd też znana była jako Bjartsýnisverðlaunin Brøstes do 1999 roku, kiedy to sponsoring przejęła huta aluminium w Straumsvík. W komisji przyznającej nagrodę zasiadają była prezydent Islandii Vigdís Finnbogadóttir, Þórunn Sigurðardóttir, Örnólfur Thorsson oraz Rannveig Rist.

Written By
More from úlfurinn
Legend – City i Virgin
Muzyczne święto Islandii jest dobrym pretekstem do zaprezentowania czegoś totalnie nowego. Takiego...
Read More
0 replies on “Islandzka Nagroda Optymizmu dla Ólafura Arnaldsa”