Mammút (Islandia) i Eivør (Wyspy Owcze) na Halfway Festival/ W Połowie Drogi

Tegoroczna edycja Halfway Festival/W Połowie Drogi odbędzie się w dniach 24-26 czerwca. Po raz piąty budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) wypełni się muzyką songwriterską i folkową. Program festiwalu obfituje w występy artystów z różnych stron świata oraz w wydarzenia towarzyszące – wystawy, spotkania z artystami i dyskusje. Po raz kolejny festiwal wspiera organizacja Nordic Culture Fund, która popularyzuje kulturę i sztukę krajów nordyckich. Dzięki niej na białostockiej scenie będziemy mogli zobaczyć Mammút (Islandia), Eivør (Wyspy Owcze) oraz Ane Brun (Norwegia). Oprócz wspomnianych artystów na scenie wystąpią m.in. Destroyer, Acollective, Ilya, Ane Brun, Wilco, Giant Sand.

24 czerwca festiwal rozpocznie otwarcie wystaw zdjęć Ilony Wiśniewskiej Hen i Birgera Amundsena Dzieci zimnego morza. Hen to opowieść o norweskiej Północy, w której autorka mieszka od 6 lat. Autorka w swoich zdjęciach nawiązuje do pojęć bliskości i odległości. Tuż obok zdjęć I. Wiśniewskiej pokazane zostaną Dzieci zimnego morza Birgera Amundsena. Biger razem z bratem Erlingiem pod koniec lat 50-tych zaczęli fotografować swoje najbliższe otoczenie. W rezultacie na kilkuset zdjęciach uwiecznili życie wioski rybackiej (Kjøllefjord), z której pochodzili. Byli jedynymi fotografami w tej okolicy, a więc zdjęcia te dziś stanowią unikatowy dokument lat 60 na północy Norwegii. Po otwarciu wystaw odbędzie się spotkanie z artystami. Koncerty rozpocznie białostocka grupa Byen. Po niej na scenie pojawi się Ilya – niekomercyjny projekt muzyków z Wielkiej Brytanii. Dzień festiwalowy zamknie Destroyer – erudyta indie rocka, którego płyta Poison Season znalazła się wśród 50 najlepszych płyt 2015 roku według Pitchforka.

W sobotę, 25 czerwca dzień rozpocznie panel dyskusyjny – Lekcja muzycznej geografii. Zaproszeni goście opowiedzą 0 muzycznych tradycjach w różnych zakątkach świata. Kilka godzin później odbędzie się spotkanie z Marcinem Michalskim i Maciejem Wasilewskim, autorami książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”. Opowiedzą o Farerach kilka godzin przed występem Eivør, artystki z Wysp Owczych. Z kolei na białostockiej scenie zobaczymy tego dnia polskie Coldair, estońskie Odd Hugo oraz izraelskie Acollective. W ramach Nordic Wind muzykę farerską zaprezentuje wspomniana Eivør Pálsdóttir. Sobotni dzień festiwalowy zakończy Ane Brun, dama norweskiej muzyki. Ta uzdolniona wokalistka i kompozytorka zachwyca delikatnymi i emocjonalnymi piosenkami i olśniewa potężnym, czystym głosem.

https://soundcloud.com/mammutis/sets/karkari

Niedzielny poranek rozpocznie się śniadaniem islandzkim z zespołem Mammút, które odbędzie się na tarasie Opery. Podczas porannego spotkania zespół opowie co jadają na śniadania Islandczycy, zaprezentowana będzie również kuchnia dalekiej Północy. Następnie odbędzie się premiera książki „Hen” i spotkanie z Iloną Wiśniewską. Panel dyskusyjny Halfway Festival 2021 dostarczy natomiast wyobrażeń na temat przyszłości festiwalu. Tego dnia na scenie wystąpi białoruski zespół Intelligency, amerykański Giant Sand, jak i polska Julia Marcell. O 19.45 odbędzie się koncert islandzkiego zespołu Mammút. Piątka Islandczyków zaprezentuje neurotyczny, lecz melodyjny post-punk. Festiwal zamknie występ amerykańskiej supergwiazdy – Wilco.24 czerwca

18.00   otwarcie wystaw zdjęć Ilony Wiśniewskiej „Hen” i Birgera Amundsena „Dzieci zimnego morza” (Foyer OiFP)
18.30   spotkanie z Iloną Wiśniewską i Birgerem Amundsenem
21.15    Byen
22.15   Ilya
23.50   Destroyer

 25 czerwca

12.00   lekcja muzycznej geografii – panel dyskusyjny
15.00   spotkanie z Marcinem Michalskim i Maciejem Wasilewskim, autorami książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”
17.00   Coldair
18.10   Odd Hugo
19.30   Eivør
21.00   Acollective
22.45   Ane Brun

26 czerwca

11.00   2. śniadanie na trawie (targ śniadaniowo-rękodzielniczy)
11.00   śniadanie islandzkie z zespołem Mammút (IS)
11.45   premiera książki „Hen” i spotkanie z Iloną Wiśniewską
13.00   Halfway Festival 2021 – czyli jak nasza publiczność wyobraża sobie przyszłość festiwalu – panel dyskusyjny
17.00   Intelligency
18.15   Giant Sand
19.45   Mammút (IS)
21.15   Julia Marcell
23.00   Wilco

 

Halfway Festival/W Połowie Drogi

5. edycja (24-26 czerwca 2016)
Budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej, Odeska 1, Białystok
Bilety
Strona festiwalu

Written By
More from Joanna
Vök – Waterfall (Official Visual)
Vök udostępnił kolejną wizualizację. Waterfall to drugi z kolei singiel z EPki Circles....
Read More
0 replies on “Mammút (Islandia) i Eivør (Wyspy Owcze) na Halfway Festival/ W Połowie Drogi”