Dokument o Reykjavik Festival

O Reykjavik Festival pisaliśmy… z nieukrywaną zazdrością przedstawiając to niesamowite wydarzenie, które odbyło się w kwietniu Los Angeles. Teraz możemy obejrzeć krótki, bo trwający zaledwie 10 minut dokument, będący relacją z trwającego kilka tygodni festiwalu. Opowiadają o nim m.in. Daníel Bjarnason, Esa-Pekka Salonen, Sigur Rós, Johann Johannsson, Daníel Bjarnason, Páll Ragnar Pálsson, dj flugvél og geimskip i Shoplifter.

Film jest produkcją islandzkiej telewizji RUV, której kamery były obecne przed, w trakcie i po festiwalowych wydarzeniach artystycznych, nie tylko muzycznych. Idea festiwalu narodziła się 5-6 lat temu dzięki współpracy Daníela Bjarnasona z L.A. Philharmonics. Oczywiste więc, że to Bjarnason był jednym z kuratorów festiwalu. Lista obecności artystów z Wyspy w Los Angeles była przeogromna, dość powiedzieć, że pojawiło się tam ponad 100 islandzkich muzyków, artystów, przedstawicieli świata sztuki.

Organizatorzy Festiwalu, podobnie jak i my, z wielkim zainteresowaniem przyglądali się bogactwom kulturalnym Islandii. Ich zamierzeniem było pokazanie specyfiki muzycznej sceny Reykjaviku, jej niesamowitej różnorodności, a jednocześnie wzajemnego oddziaływania artystów na swoją twórczość, bez względu na reprezentowany gatunek – od muzyki popularnej po współczesną.

 

Written By
More from Bartek Wilk
Dwa kolejne klipy Valtari Mystery Film Experiment
Tylko cztery filmy pozostały już do zakończenia serii Valtari Mystery Film Experiment....
Read More
0 replies on “Dokument o Reykjavik Festival”