Stereo Hypnosis & Futuregrapher – Toqqissivoq

Toqqissivoq – to wyjątkowy projekt/album, który powstał ze współpracy Stereo Hypnosis i Futuregraphera. Płyta zawierająca tylko jeden utwór została nagrana w kwietniu 2017 roku na Grenlandii. Towarzyszy jej też niezwykłe wideo…

Nazwa projektu pochodzi z języka grenlandzkiego i oznacza mniej więcej przebywanie w stanie spokoju. To określenie, według artystów, świetnie oddaje atmosferę wyjątkowego miejsca i bardzo szczególnego czasu, w którym album powstał. A nagrany został w zaledwie jedno popołudnie, w kwietniu 2017 roku w Sisimiut na Grenlandii. Proces nagraniowy był kompletną improwizacją. Płyta nagrana została za pierwszym podejściem na dwuścieżkowej taśmie, bez dodatkowego producenta, a jedynie na ustawieniach przygotowanych przez czterech muzyków. Toqqissivoq jest w pewnym sensie dopełnieniem wieloletniej współpracy Stereo Hypnosis i Futuregraphera, bowiem ścieżki artystów przecinały się wielokrotnie, w wielu miejscach i różnych konfiguracjach podczas festiwali i koncertów.

Toqqissivoq trudno nazwać płytą w tradycyjnym sensie, bo choć znajdujący się na niej zapis trwa ponad 24 minuty, to tak naprawdę znajduje się na tam tylko jeden, tytułowy utwór. Muzyka Toqqissivoq to połączenie dźwięków, do których przyzwyczaili nas Futuregrapher i Stereo Hypnosis. Są tam więc elementy fieldrecordingu, elektroniki i ambientu, ze zdecydowaną przewagą tego ostatniego. To dla mnie ewidentna przewaga w kierunku działalności Pana i Óskara Thorarensenów, którzy wspólnie z Þorkellem Atlasonem od lat eksplorują ten kierunek. Z fantastycznymi efektami. Trudno jednak nie zauważyć ożywczego wkładu, jaki wniósł Arni Gretar. Choć najbardziej kojarzony z islandzką elektroniką, chętnie zagląda w ambientowe rewiry (przypomnę tylko współpracę z Jónem Ólaffsonem i wybitny wręcz album Eitt).

To bardzo interesujące wydawnictwo, zwłaszcza dla fanów gatunku. Jednak z racji bardzo specyficznych, niszowych dźwięków, ci, którzy nie gustują w ambiencie uznają je wyłącznie za ciekawostkę. Stąd też moje dwie – różne oceny. Polecam jednak wszystkim – przekonajcie się, że Toqqissivoq to dźwiękowe ukojenie przynoszące prawdziwy spokój.

Wspólne dzieło Stereo Hypnosis i Futuregraphera zostało wydane w lipcu 2017 roku nakładem Möller Records. Autorką okładki płyty jest Greta Þorkelsdóttir, a masteringiem zajął się związany z wytwórnią Frosti Jónsson. Całość – kompozycje, miks i produkcja to dzieło wyłącznie czterech artystów – Stereo Hypnosis i Futuregraphera.

Płycie towarzyszy także video ‚Toqqissivoq pt.2’, nagrane przez Pana Thorarensena w Nuuk i Sisimiut na Grenlandii, owego pamiętnego kwietnia 2017 roku.

Stereo Hypnosis & Futuregrapher - Toqqissivoq

10 Dla miłośników ambientu
6 Dla pozostałych
8
Written By
More from Bartek Wilk

Rozwiązanie konkursu – islandzkie „Fiszki” rozdane!

Zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Bardzo Wam dziękujemy! A ponieważ termin...
Read More