PREMIERA: Rauður – Dönsum

Rauður to pseudonim sceniczny islandzkiej artystki Auður Viðarsdóttir. Kiedyś współtworzyła grupę Nóra, była jej wokalistką i grała na instrumentach klawiszowych. Teraz zdecydowała się rozpocząć swoją solową karierę. Jest nam niezwykle miło, że dziś, wyłącznie na muzykaislandzka.pl możemy premierowo przedstawić jej nowy utwór i klip – Dönsum.

Będąc nastolatką Auður uruchomiła swój pierwszy syntezator (a później też i mikrofon) gdzieś w starym garażu, w rodzinnym Reykjavíku. Powoli rozwijała swoją muzyczną twórczość, zmierzając w stronę unikalnych krajobrazów dźwiękowych, w harmonii z brzmieniem własnego imienia – kompletnie niewymawialnego dla osób, które nie mówią po islandzku. Głos Rauður splata się z ekscentrycznymi bitami i zniewalającymi melodiami, a jej islandzkie teksty fascynują. Artystka czerpie inspiracje z dźwięków, które trafiały do niej przez lata – wśród nich zdecydowanie wymienia choćby Jenny Hval, Beth Gibbons, Susanne Sundför i Grimes. I oczywiście Björk.

Dziś, 26 stycznia, Rauður opublikowała singiel Dönsum (Tańczymy) – to pierwszy utwór z albumu, którego wydanie planuje w tym roku. Towarzyszy mu też wideo, które Rauður sama wyprodukowała. Jest nam niezwykle miło, że premiera singla i klipu ma miejsce właśnie u nas, na muzykaislandzka.pl!

Dönsum powstało w ubiegłym roku, jako jeden ze szkiców zapisany gdzieś w folderze z pomysłami na piosenki. W końcu jednak przyszedł czas, kiedy ten mały pomysł przerodził się w kompletną piosenkę. Dönsum opowiada o tym momencie w życiu, w którym uświadamiasz sobie, że wszystko jest możliwe, niezależnie od otoczenia i sytuacji. To może być naprawdę wyzwalająca chwila!

Jako utwór, Dönsum powstał jesienią 2017, w domowym studio Rauður, w maleńkim miasteczku w południowej Szwecji (w pobliżu dziwnie pięknych przemysłowych wież, pojawiających się w klipie). Artystka sama zrealizowała większość aranżacji i nagrań, poza partiami wokalnymi, które zarejestrowała w Studio Dungeon w Reykjavíku. Aranżacje smyczkowe i produkcję sfinalizował jej brat Egill Viðarsson, który także zmiksował całość z pomocą Bjarki – drugiego brata (obaj panowie wspólnie tworzą zespół Andy Svarthol). Masteringiem zajął się z kolei Bjarni Bragi Kjartansson.

Website: www.rauduraudur.com
Facebook: www.facebook.com/rauduraudur/
Instagram: https://www.instagram.com/rauduraudur/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC_F7lCeLF87B4FowC5JVoqg
Soundcloud: https://soundcloud.com/rauduraudur

Written By
More from Bartek Wilk
KONKURS: Do zdobycia „Islandzki 600 fiszek”!
Niedawno pisaliśmy o „Fiszkach” do nauki języka islandzkiego. To wydawnictwo bardzo Was...
Read More
0 replies on “PREMIERA: Rauður – Dönsum”