ZÖE – Summer Funeral

Summer Funeral to utwór, który przypomina o kilku sprawach. Przede wszystkim o tym, że islandzka scena muzyczna jest tak bogata i świeża także dzięki tym, którzy świadomie wybrali Wyspę na miejsce do życia, przybywając z różnych stron świata. Pochodząca z USA ZÖE fantastycznie oddaje muzyczny klimat Wyspy, łącząc brzmienia różnych gatunków w jedną, niepowtarzalną całość. Islandia już ją poznała, teraz czas na resztę świata.

ZÖE jest nie tylko wokalistką i songwriterką, ale także inżynierem dźwięku. Pochodzi z Los Angeles i tam stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki. W rozmowie z islandzką stacją telewizyjną RUV porównuje tamten czas do życia w Disneylandzie, gdzie muzykę traktuje się bardzo powierzchownie, a od działań artystycznych ważniejsze są te PR-owe. Przeprowadzka na Islandię jeszcze mocniej pobudziła jej twórczą naturę. Prowadzi kursy miksowania dźwięku, przekazując swoją wiedzę innym kobietom.

Jak sama przyznaje na Islandii stworzyła ponad 40 utworów, póki co, w planach ma jednak tylko wydawanie pojedynczych piosenek, tak, jak zrobiła to w przypadku swojego najnowszego singla – Summer Funeral. I choć utwór dostępny będzie na platformach streamingowych dopiero 30 sierpnia, to już dziś cieszyć się możemy klipem do tej piosenki. Reżyserem obrazu jest sam Baldvin Z., a w nagraniu samego utworu wsparli artystkę także Gulli Briem (perkusja), Góskar (bas) i Daniel Hart (smyczki). Miks i mastering to dzieło chłopaka ZÖE, nieocenionego producenta Addi 800. Dodajmy, że nagranie powstało w różnych lokalizajach – od Islandii, przez Danię po USA.

Jej muzyka to połączenie mocnych uderzeń, mrocznych elementów popu i nastrojowych, filmowych krajobrazów. Całości dopełnia fantastyczny, melodyjny i eteryczny wokal. Ale Summer Funeral nie jest jej islandzkim debiutem. Spory rozgłos przyniosła jej piosenka Let Me Fall, a także własne wykonanie piosenki Nicka Cave’a & The Bad Seeds – Ain’t Gonna Rain Anymore w przełomowym, wielokrotnie nagradzanym islandzkim filmie „Pozwól mi upaść” w reżyserii Baldvina Z., w którym jedną z głównych ról zagrała także inna islandzka piosenkarka – Elín Sif. Polska premiera tego filmu już w najbliższy piątek (dystrybucja Bomba Film).

http://www.zoesongs.com

Written By
More from Bartek Wilk

Dauðalogn – Ruslan Fedotow (people’s choice winner)

Nagrodę widzów i fanów w konkursowej części Valtari Mystery Film Experiment zdobył...
Read More