Przystanek Islandia – przegląd filmowy w Kinie Pod Baranami

W poniedziałek, 2 marca w krakowskim Kinie Pod Baranami rozpocznie się przegląd filmowy – Przystanek Islandia. W ciągu czterech kolejnych dni widzowie zmierzą się z tajemnicami islandzkiej duszy. Na ekranie pojawią się m.in. „Barany. Islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona, „O koniach i ludziach”, ze znakomitym Ingvarem E. Sigurðssonem, „Kobieta idzie na wojnę” Benedikta Erlingssona, a także przedpremierowe pokazy filmów „Biały, biały dzień” Hlynura Pálmasona i „Daleko od Reykjaviku” Grímura Hákonarsona. Polecamy i zapraszamy!

Z okazji zbliżającej się premiery filmu Hlynura Pálmasona „Biały, biały dzień”, zapraszamy na przegląd pod hasłem „Przystanek Islandia”. W programie pięć tytułów z dalekiej Północy, oddających zaskakujące bogactwo islandzkiej kinematografii.

Mimo jedynie 360 tysięcy mieszkańców, w ostatnim dwudziestoleciu Islandia urosła do rangi jednej z najciekawszych światowych kinematografii. Co roku, grono jej utalentowanych twórców wprowadza na ekrany szereg produkcji, obsypywanych nagrodami na międzynarodowych festiwalach.

Z tajemnicami islandzkiej duszy, widzowie Kina Pod Baranami będą mogli zmierzyć się na początku marca, podczas przeglądu „Przystanek Islandia”. Na ekranie pojawią się m.in. „Barany. Islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona – nagrodzona w canneńskiej sekcji Un Certain Regard historia skonfliktowanych braci, pędzących trudny żywot pasterzy. O niezwykłym splocie ludzkich i zwierzęcych losów opowiada także przepełniony absurdami oraz czarnym humorem reżyserski debiut Benedikta Erlingssona „O koniach i ludziach”, ze znakomitym Ingvarem E. Sigurðssonem w jednej z głównych ról. Robiący karierę w Hollywood Sigurðsson (role m.in. w „Lidze Sprawiedliwości” i „Fantastycznych zwierzętach”) zagości na ekranie także podczas przedpremierowego pokazu filmu „Biały, biały dzień” Hlynura Pálmasona. Wcieli się w nim w postać żyjącego w potrzasku przeszłości wdowca, niepotrafiącego poradzić sobie ze stratą ukochanej żony.

Zgromadzeni w Kinie Pod Baranami widzowie będą mieli także okazję przekonać się o aktualnym stanie islandzkiego kina za sprawą pokazywanego na długo przed oficjalną premierą „Daleko od Reykjaviku”. Najnowsza produkcja Grímura Hákonarsona skupia się wokół postaci farmerki, która po śmierci męża rozpoczyna nowe życie – polegające na walce z otaczającymi ją niesprawiedliwościami. O samotnych zmaganiach opowiada także ekologiczna czarna komedia „Kobieta idzie na wojnę” Benedikta Erlingssona, w której dyrygentka lokalnego chóru rzuca wyzwanie wielkiemu przemysłowi zatruwającemu islandzką naturę.

🎫 BILETY:

22 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
Pokazy przedpremierowe:
24 zł (normalny) | 17 zł (ulgowy)
Karnet (5 filmów): 60 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

🎞️ PROGRAM:

 • poniedziałek, 2 marca
  19.00 BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ | HRÚTAR
  reż. Grímur Hákonarson, Islandia 2015, 93’
  20.45 BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ | HVÍTUR, HVÍTUR DAGUR
  reż. Hlynur Pálmason, Islandia/Dania 2019, 109’ (seans przedpremierowy)
  Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.
 • wtorek, 3 marca
  19.00 O KONIACH I LUDZIACH | HROSS Í OSS
  reż. Benedikt Erlingsson, Islandia/Norwegia/Niemcy 2013, 85’
 • środa, 4 marca
  19.00 DALEKO OD REYKJAVIKU | HÉRAÐIÐ
  reż. Grímur Hákonarson, Islandia/Dania/Niemcy/Francja 2019, 92’ (seans przedpremierowy)
 • czwartek, 5 marca
  19.00 KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ | WOMAN AT WAR
  reż. Benedikt Erlingsson, Islandia/Francja/Ukraina 2018, 101’
  Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

https://www.facebook.com/events/1441963035976657/

Written By
More from Bartek Wilk

Osobiste: ‚Empty spaces’ – coobz

W swoich muzycznych podróżach trafiam czasem na takie albumy, którymi po prostu...
Read More