Muzyczne pocztówki z Islandii – Dikta

Najwyższy czas na przypomnienie kolejnego występu z serii Iceland Airwaves – Little House of Music. W maleńkim domku zagościł także zespół Dikta. W tym roku upływa dokładnie dekada od wydania jego debiutanckiej płyty Andartak. Po występach podczas największego islandzkiego festiwalu, panowie udali się w trasę koncertową po krajach niemieckojęzycznych.

O zespole Dikta mówić można już od 1999 roku. Czterech członków przyjaźni się ze sobą od czasów przedszkola, a zespół założyli, będąc w szkole średniej. Zaczynali w Garðabær zainspirowani takimi zespołami jak Radiohead, Nirvana czy Smashing Pumpkins, stąd też stylistycznie rozwinęli się na gruncie alternatywnego gitarowego brzmienia. Aby pozyskać większe uznanie wśród europejskiej publiczności, drugi album zespołu ukazał się w 2005 roku już w języku angielskim i nosi tytuł Hunting for Happiness. Misja została wykonana. Dwa lata temu Dikta supportował na europejskiej trasie The Kooks. Nawiązał także współpracę z niemiecką wytwórnią i teraz muzycy nie zwalniają już tempa.

W ubiegłym roku załoga z Dikta wydała w Islandii swój dotychczas ostatni album – Trust me, a pochodzący z niego utwór What are you waiting for został wybrany przez czytelników portalu informacje.is największym islandzkim hitem 2011 roku. Dikta może również poszczycić się nowym teledyskiem do tejże piosenki – KLIK. 24 sierpnia płyta Trust Me ukazała się poza granicami Islandii.

Specjalnie dla Inspired by Iceland basista Skúli Z. Gestsson powiedział kilka słów o tym, co odmiennego pokażą w Eldhús oraz co przychodzi mu pierwsze na myśl, gdy mowa o Islandii.

Dikta – Little House Of Music – Iceland Airwaves from Inspired By Iceland on Vimeo.

Zespół Dikta dał niemalże półgodzinny występ w maleńkim domku pośrodku Reykjavíku.

Dikta: Live from the Little House of Music from Inspired By Iceland on Vimeo.

Więcej o zespole znajdziesz na gogoyoko.

Written By
More from úlfurinn
Debiut fonograficzny Kiriyama Family
Kiriyama Family to elektropopowy kwintet z Reykjavíku. Ich debiutancka płyta, zatytułowana po...
Read More
Leave a comment