Gleðileg jól!

Aby wprowadzić Was w świąteczny nastrój, przedstawiamy dziesiątkę kolęd islandzkich w aranżacjach mniej lub bardziej znanych i lubianych wykonawców. Teksty w świątecznej muzyce z Wyspy Ognia i Lodu wcale nie odnoszą się – tak jak to dzieje się u nas – do sfery religijnej. Prawdopodobnie właśnie dlatego praktycznie nie są w Polsce znane. Może prócz jednej, tej sztandarowej – Jólakötturinn. Miłego słuchania!

I Björk (1995)

Za tę panią trzymamy mocno kciuki, aby wreszcie przy okazji szóstej nominacji do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album Alternatywny (za projekt Biophilia) było nam dane zobaczyć, jak odbiera statuetkę – a wiadomo już, że potrafi zrobić to niebanalnie. Kto zna dokonania Björk i słuchał jej choć raz w okresie świąt, musiał jakimś cudem natknąć się na Jólakötturinn. Zatem przedstawimy przygodę córki Guðmundura z kolędami w nieco innej odsłonie – artystka życzy Wam Wesołych Świąt i od 1995 roku śpiewa Jólasveinar!

www.bjork.com

II Emilíana Torrini (2005)

Na stronie prowadzonej przez fanów Emilíany Torrini pojawiły się radosne informacje przedświąteczne. Po dwóch miesiącach spędzonych w studiu, Emilíana zakończyła nagrywanie nowego albumu, który ma zostać wydany już wkrótce. Są spore szanse, iż ukaże się on w pierwszej połowie nadchodzącego 2013 roku. Artystka wykonała premierowo dwa utwory podczas Pohoda Festival 2012 (Elísabet oraz History of Horses). Wspomniała wówczas, że album będzie brzmiał inaczej i nagrywa go z długoletnim współpracownikiem Danem Carey. W oczekiwaniu na nowe wiadomości, posłuchać można Tvær stjörnur z 2005 roku.

www.emilianatorrini.com

III Dikta (2007)

Jak co roku w okresie Bożego Narodzenia, zespół Dikta dyskretnie przypomina o jednej ze swych propozycji świątecznych. Panowie nagrali tradycyjną islandzką kolędę Nóttin var sú ágæt ein kilka dobrych lat temu, a oficjalnie utwór ten w aranżacji zespołu pojawił się w 2007 roku.

www.dikta.is

IV Sprengjuhöllin (2007)

O Sprengjuhöllin wspominaliśmy już nie raz, głównie za sprawą Snorriego Helgasona, który lubi koncertować w Polsce, a swoją karierę rozpoczął właśnie z tym zespołem. W 2007 roku debiutancki album Sprengjuhöllin otrzymał tytuł najlepszej płyty islandzkiej. Tego roku również panowie wystąpili w programie telewizyjnym Logiego Bergmanna i wykonali świąteczną piosenkę Jólalag. Gleðileg jól!

Facebook

V Múgsefjun (2008)

Múgsefjun to pięciu Islandczyków ze stolicy, którzy grają słodkie pop-rockowe melodie z nutą folku. Swój debiutancki album wydali w maju 2008 roku, a ich dyskografia niedawno powiększyła się całkiem korzystnie o album… Múgsefjun. Również w 2008 roku brali udział w konkursie na piosenkę bożonarodzeniową organizowanym przez rozgłośnię Rás2. Zaprezentowali wtedy Jólin eru æði.

www.mugsefjun.is

VI Árstíðir (2009)

Stało się już tradycją, że Árstíðir daje bożonarodzeniowy koncert w kościele Fríkirkjan w centrum Reykjavíku. W tym roku zagrają tuż przed świętami w tym wyjątkowym miejscu po raz piąty. Mamy jednak to szczęście, iż tegoroczny występ zostanie nagrany i będzie można go obejrzeć za pośrednictwem ustream.tv 24 i 25 grudnia o godzinie 17.00 (16.00 GMT). Specjalnie z okazji świątecznego koncertu w 2009 roku został napisany utwór Allt er hljótt.

Wspomnieć również należy, iż nadchodzący 2013 roku zapowiada się dla zespołu pomyślnie. Tegoroczna trasa wydaje owoce – Árstíðir został ogłoszony zwycięzcą Folkherbst 2012 po spektakularnych występach w Plauen i 26 stycznia odbierze nagrodę w sali koncertowej Malzhaus. Przyszłoroczne koncerty zostały potwierdzone już na prestiżowym największym folkowym festiwalu TFF Rudolfstadt w Niemczech podczas pierwszego weekendu lipca. Zaś w dniach 10-16 czerwca odbywa się w Toronto festiwal NXNE, na którego zaproszenie Árstíðir zagra po raz pierwszy w Ameryce Połnocnej. Oby tak dalej!

www.arstidir.com

VII Hjaltalín (2009)

Po niespełna miesiącu od wydania trzeciego albumu Enter 4, Hjaltalín przedstawił kolejny teledysk promujący płytę. Tym razem wybór padł na Myself, który ostatnio często pojawia się w islandzkich radiostacjach. Zdjęcia do klipu miały miejsce w tym miesiącu, a reżyserem jest Magnús Leifsson. W czasie Bożego Narodzenia nie może także zabraknąć piosenki Jólakötturinn, zatem serdecznie zapraszam do zapoznania się z tegoroczną wersją Hjaltalín w aranżacji jedynie na gitarę Guðmundura Óskara Guðmundssona i głos Sigríður Thorlacius. Tymczasem jedyny świąteczny utwór prezentowany przez zespół w pełnym składzie to Mamma kveikir kertaljós – specjalnie dla islandzkiej telewizji w 2009 roku.

www.hjaltalinmusic.com

VIII Vicky (2009)

Vicky to zespół z Hafnarfjörður, który tworzy czwórka dziewcząt i jeden perkusista. Parają się oni melodyjnym rockiem, potrafią pokazać pazury i są autorami dwóch albumów. Z ostatniego Cast a light mogła Wam się obić o uszy piosenka Feel good, do której powstał nawet teledysk. W 2009 roku wzięli na warsztat bardzo starą islandzką kolędę – Hátíð fer að höndum ein.

Facebook

IX Hafdís Huld (2010)

Święta Bożego Narodzenia to ulubiony czas w roku Hafdís Huld. Dekoruje dom, piecze masę ciasteczek, uwielbia rozdawać prezenty i śpiewa również kolędy. Nie same islandzkie! W tym roku po raz pierwszy spędza święta w gronie zwiększonym o potomkinię (dla której powstała wydana w maju płyta Vögguvísur z kołysankami), a my możemy cieszyć się czymś, co wreszcie jest nam znane – Cicha noc po islandzku!

www.hafdishuld.com

X Sigríður Thorlacius (2012)

Skoro już o Hjaltalín była mowa, nie sposób przejść obojętnie obok głosu Sigríður Thorlacius. 11 grudnia w Harpie odbył się koncert kolęd organizowany przez rozgłośnię radiową Rás1, którego transmisję usłyszeć można było 16 grudnia w całej Europie, a także Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W repertuarze znalazły się tak zagraniczne, jak i islandzkie tradycyjne pieśni. Te ostatnie zostały zaprezentowane przez trio jazzowe w składzie Kjartan Valdimarsson na fortepianie, Valdimar Kolbeinn Sigurjónsson na basie oraz Scott McLemore na perkusji. Występ uświetniła wokalnie Sigríður Thorlacius. Przedstawili oni takie kolędy jak: Jólin alls staðar, Það aldin út er sprungið, Hin fyrstu jól czy Guðs kristni í heimi.

Facebook

Wesołych Świąt! Gleðileg Jól!

Written By
More from úlfurinn
Polska trasa GusGus
GusGus powraca z nowym albumem, w nieco innym składzie i wieściami o...
Read More
Leave a comment