DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

docs against bannerTegoroczna, 12. edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych odbędzie się w dniach 8-17 maja 2015. Przyniesie wiele zmian – nowa nazwa, plakat i strona internetowa. DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL) pozostaje jednak wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. To jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, organizowany co roku w maju w Warszawie i (od 2012 roku) we Wrocławiu, a w jeden z weekendów festiwalu (w ramach projektu „Weekend z Docs Against Gravity”) również w ponad 20 miastach w Polsce.

Wspieramy tegoroczną edycję DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL bo i dla nas jest wyjątkowo ciekawa. A to za sprawą dwóch filmów.

Tónlist: muzyka po islandzku

Reżyseria: Stephen Bevan
Produkcja: Tim Boddy Ninth Balcony / The 4OS
Czas trwania: 47 min
Zdjęcia: Nick Miners
Kraj/rok: Wielka Brytania, 2014

Film jest relacją z aktualnego stanu islandzkiej sceny i próbą wyjaśnienia jej fenomenu. Muzycy, dziennikarze i DJ-e zastanawiają się, jak to możliwe, że w tym liczącym 320 000 ludzi kraju powstało tyle zespołów podbijających świat. Wyjaśnień jest kilka – doskonały, hojnie wspierany przez państwo system edukacji muzycznej, protestancka tradycja współpracy w imię wyższych ideałów, chęć przebywania razem i zapomnienia o surowej naturze, bogata muzyczna tradycja śpiewanych eposów sięgająca XIV wieku.

Film jest pełen przykładów na to, jak bardzo muzyka przenika codzienne życie Islandczyków – mawiają oni, że w innych krajach dzieci zapisuje się na futbol, u nich zaś do szkoły muzycznej.

W filmie można usłyszeć (i zobaczyć) m.in. takich wykonawców, jak Ólafur Arnalds, Ásgeir, czy Snorri Helgason.

Sumé: The Sound of the Revolution

Reżyseria: Inuk Silis Høegh
Produkcja: Emile Hertling Péronard / Anorak Film, JabFilm, Bullitt Film Aps
Czas trwania: 73 min
Zdjęcia: Henrik Bohn Ipsen
Kraj/rok: Grenlandia/Dania/Norwegia, 2014

Grenlandia, lata 70. XX wieku. Rockowa grupa Sumé nagrywa trzy albumy, które zmienią na zawsze losy tej odległej wyspy. To przedsięwzięcie pionierskie pod każdym względem – po raz pierwszy Inuici nagrali muzykę w języku grenlandzkim i po raz pierwszy tak odważnie wypowiedzieli się w kwestiach politycznych. W swoich tekstach, pełnych poetyckich metafor nawiązujących do tradycyjnego stylu życia, przeciwstawiali się kulturowej i ekonomicznej presji wywieranej przez Duńczyków, nazywanych otwarcie kolonizatorami.

Film, bogato ilustrowany archiwaliami, jest zapisem codzienności inuickich osad zagubionych wśród lodowych pustkowi, rewolucyjnej gorączki, odkrywania korzeni i poczucia odmienności od stylu życia opartego na rywalizacji i konsumpcji. Grenlandzcy hipisi zewnętrznym wyglądem niczym nie różnią się od amerykańskich protoplastów, jednak ich muzyka za sprawą słów zawieszonych w inuickiej, magiczno-surowej rzeczywistości, przekracza naiwność dzieci-kwiatów. Po 250 latach duńskiej kolonizacji Grenlandczycy zaczynają upominać się o swoje prawa, a muzyka Sumé staje się inspiracją dla rodzącej się klasy politycznej. Poetyckość tekstów jest zderzona z twardymi realiami życia sprzed półwiecza utrwalonymi na celuloidowej taśmie – strajkami robotników, przymusowymi przesiedleniami do anonimowych bloków, rozbijaniem rodzin, alkoholizmem. Sumé, piętnując te wszystkie zjawiska, musieli wynaleźć język buntu, bo w ich rodzimym języku do tej pory nie istniały takie słowa, jak „rewolucja” czy „opresja”.

Film stał się fenomenem socjologicznym. Od października ubiegłego roku zdążył go zobaczyć już co piąty mieszkaniec Grenlandii, włączając w to dzieci i starców…

Oficjalna strona festiwalu DOCS AGAINST GRAVITY – http://docsag.pl/

Written By
More from Bartek Wilk
Emiliana Torrini – Tookah
Są islandzcy artyści, do których mam wyjątkową słabość. Tacy, którzy swobodnie dryfują...
Read More
0 replies on “DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL”