Nordic Affect – ,,Clockworking”

Kwartet Nordic Affect działa od 2005 roku na islandzkiej scenie muzycznej. To na niej właśnie w bieżącym roku pojawi się nowy album żeńskiej czwórki, nosi nazwę Clockworking. To współczesna muzyka klasyczna lekko skłaniająca się ku ambientowi. Jedynym (jak do tej pory) znakiem, który mówi nam coś więcej o samym dźwięku projektu jest udostępniony singiel, tytułowy zresztą. I… zapowiada się naprawdę dobrze.

Pomysłodawca projektu? Kompozytorka María Huld Markan Sigfúsdóttir. Jak nietrudno się domyślić po Islandii, nie należy jedynie do Nordic Affect. Jest członkiem islandzkiej grupy amiina, która służyła swego czasu jako sekcja smyczkowa Sigur Rós, komponuje również muzykę filmową. Producentem płyty jest natomiast Valgeir Sigurdsson, właściciel Greenhouse Studios i inżynier dźwięku współpracujący często z Björk.

Mechaniczna repetycja dźwięków. Clockworking, utwór tytułowy, jest właściwie pobytem w monstrualnym zegarze. Tykanie altówki, cykanie skrzypiec, cykotanie wiolonczeli. Elektronika wypełnia dziury ciszy. Można przewidzieć pojawienie się dźwięku w czasie, rzeczywiście, ale samo stopniowanie nastroju w utworze jest zagadką. Współczesna muzyka klasyczna w swojej pełni. I islandzka.

Album Clockworking zawierający tytułowy utwór ukaże się 31 lipca br. nakładem amerykańskiej wytwórni Sono Luminus.

  1. Clockworking – Maria Huld Markan Sigfúsdóttir
  2. Two Circles – Hildur Gudnadottir
  3. From Beacon to Beacon – Hafdís Bjarnadóttir
  4. INNI – musica da camera – Thurídur Jónsdóttir
  5. Shades of Silence – Anna Thorvaldsdottir
  6. Sleeping Pendulum – Maria Huld Markan Sigfúsdóttir
Written By
More from Joanna
Ogólnopolska konferencja Islandia: Geografia. Kultura. Społeczeństwo (Warszawa)
Jest to pierwszy raz, kiedy organizowana jest w Polsce konferencja całkowicie poświęcona...
Read More
0 replies on “Nordic Affect – ,,Clockworking””