H. Mar – Debut EP

Ten debiut urzeka i wpada w ucho od pierwszych dźwięków. To świetny przykład na to, że dobra muzyka broni się sama, nie potrzebuje wielkich wytwórni, nakładów, promocji i sesji fotograficznych. Hannes Már Hávarðarson postanowił zarejestrować swój autoski materiał i choć nie miał wydawcy, sam puścił go w świat. Piosenki z jego debiutanckiej epki zyskują coraz większe grono fanów. Wielu bardzo znanych islandzkich artystów zaczynało w podobny sposób, oby i jemu się powiodło.

Muzyka, którą tworzy artysta pochodzący z Vestmannaeyjar ma w sobie tęsknotę i gorycz, jest w niej mrok i mgła. Hannes nie boi się używać przesterowanych gitar w starym, dobrym, rockowym stylu. Potrafi wciągnąć słuchacza w świat swoich melodii. Klimatem nawiązuje do indie-rocka, główne źródło jego inspiracji tkwi jednak w britpopie. Hannes spogląda na Wyspy Brytyjskie i bierze z nich to co najlepsze. Ale dodaje sporo od siebie. Jego piosenki są zanurzone w islandzkim wietrze i choć melodyjne, to jednak klimatyczne, udziwnione muzycznie i wokalnie, a fragmenty bywają nawet nieco psychodeliczne. Z debiutanckiej epki wyłania się obraz artysty niepokornego, tworzącego w zgodzie z samym sobą, nieszukającego taniego poklasku. To szczera, prawdziwa muzyka.

Solowy debiut Hannesa nie oznacza wcale, że to jego muzyczne początki. Przeciwnie, jest basistą w zespole Greyhound (niebawem więcej o tym bardzo interesującym projekcie), był też gitarzystą Blind. Przy powstaniu Debut EP wsparli go koledzy – w utworze Million Ways To Lie na perkusji zagrał Kristberg Gunnarsson (Greyhound), a wokalnie udzielał się Andri Fannar Valgeirsson, w Logical Way na fortepianie grał Arnar Sigurðsson (Súr), a w Canopy na gitarze zagrał Gunnar Geir Waage (Hoffman/Greyhound). Tak mocne wsparcie kolegów z zespołu nie wpływa jednak na twórczość Hannesa. Solowa epka kompletnie różni się od muzyki Greyhound, która z kolei przenosi słuchaczy nieco dalej, za ocean, nawiązując do świetnych wzorców amerykańskiego grunge czy punk i blues rocka.

Zanotujcie i zapamiętajcie – Hannes Már Hávarðarson. Ten niezależny debiut, to dopiero początek.

hmarH.Már – Debut EP

1. Scum
2. Logical Way
3. Million Ways To Lie
4. Canopy
5. What’s In The Bag?

Self Released ©2015 – Hannes Már Hávarðarson

https://www.facebook.com/hmarmusic/

 

Written By
More from Bartek Wilk
Tónlist #42 (30.01.2018) Radio Centrum 89 FM
Óhljóð by Sóley Northern Comfort by Tilbury Talk to Your Hands (feat. Dustin O’halloran) by Kira Kira Courage...
Read More
0 replies on “H. Mar – Debut EP”