Znamy zwycięzców Músíktilraunir 2016!

Wczoraj zakończył się tegoroczny festiwal debiutantów – Músíktilraunir. Wśród finałowej jedenastki najlepsi okazali się Hórmónar, Helgi Jónsson i Magnús Jóhann. Zadałem sobie trochę trudu, żeby przesłuchać wszystkie 96 utworów nadesłanych do tegorocznej edycji muzycznej bitwy i muszę przyznać, że cała trójka została wyróżniona w moich notatkach, choć akurat spośród tych artystów najwyżej oceniłem zdobywcę trzeciego miejsca.

musik2016

Festiwal debiutantów ma swoją długą i wspaniałą tradycję. To tam swoje pierwsze kroki stawiało wiele islandzkich zespołów, które dziś są szeroko znane na całym świecie. Dlatego każdego roku z uwagą śledzę artystów, którzy nadsyłają swoje demówki. W tym roku zanotowałem sobie 18 nazw/nazwisk, które w jakiś sposób wyróżniały się spośród blisko 50 projektów. Dodam tylko, że każdy uczestnik zgłaszał dwa utwory demo, więc w sumie mieliśmy do przesłuchania prawie 100 utworów.

Zwycięzcami tegorocznej edycji został zespół Hórmónar. To piątka młodych ludzi z Garðabær. Urður Bergsdóttir (bas i wokal), Örn Gauti Jóhannsson (perkusja), Brynhildur Karlsdóttir (wokal), Katrín Guðbjartsdóttir (gitara) i Hjalti Torfason (saksofon). W mojej ocenie – 3 punkty na 5 możliwych.

Drugie miejsce zajął Helgi Jónsson. 22-latek z Reykjaviku, który muzycznie nawiązuje do Stevena Wilsona, Opeth, Genesis czy Muse. W moich konkursowych notatkach zaznaczyłem 4 punkty na pięć możliwych.

Trzecie miejsce, to 19-letni Magnús Jóhann. W tegorocznej bitwie pojawił się aż trzy razy (tu solowo, a także w zespole Prime Cake i świetnym projekcie Steinnun – dla mnie 5/5 pkt.). Magnús wymyka się klasyfikacji festiwalowej, bo to co zaprezentował, to raczej utwory niż piosenki. Gra na fortepianie, klawiszach Rhodes’a i syntezatorach. Wielki szacunek, dla głosujących, że docenili jego muzykę.

Skoro wspomniałem Steinunn, to muszę rozwinąć ich temat. Obok wspomnianego już wyżej Magnusa zespół tworzą także Steinunn Þorsteinsdóttir (wokal) oraz Bergur Einar Dagbjartsson (perkusja). Wszyscy mają po 19 lat. To elektroniczne trio o niesamowitym brzmieniu, melodyjne, delikatne i nieco senne kompozycje wciągają od pierwszych dźwięków.

Muszę też choćby tylko wspomnieć kilka innych projektów, które moim zdaniem zasłużyły na uwagę: RuGl, Náttsól, KrisH, Miss Anthea, LOGN, Kristin Waage, Gluggaveður i Amber.

Wśród oficjalnych tytułów przyznano także wyróżnienia dla:

Zespół:
Wayward

Perkusistka:
Svanhildur Lóa Bergsveinsdóttir – Körrent & Prime Cake

Gitarzysta:
Helgi Jónsson

Basista:
Snorri Örn Arnarson – Prime Cake

Klawiszowiec:
Magnús Jóhann Ragnarsson – Magnús Jóhann & Prime Cake & Steinunn

Wokalistka:
Brynhildur Karlsdóttir – Hórmónar

 

Informacje i zdjęcia ze strony festiwalu – http://musiktilraunir.is/

Written By
More from Bartek Wilk
Norway and Iceland Meet Slovakia
Od 22 do 24 lutego w stolicy Słowacji, Bratysławie odbędzie się bardzo...
Read More
0 replies on “Znamy zwycięzców Músíktilraunir 2016!”