Snorri Helgason – Poland Tour 2017

Ostatnimi czasy, ku mojej wielkiej radości, islandzcy songwriterzy częściej i liczniej odwiedzają Polskę. Każdy taki występ, to niezwykłe wydarzenie. Są jednak artyści, na których koncerty zapraszam wyjątkowo gorąco. Tę listę otwiera Snorri Helgason. Powodów jest co najmniej kilka, podobnie jak koncertów, które niebawem zagra w naszym kraju.

Snorri to artysta bardzo wyraźnie i długo obecny na islandzkiej scenie. Zaczynał – jak wielu muzyków z Islandii – jako nastolatek. Ze swoim pierwszym zespołem – Sprengjuhöllin podbił islandzki rynek muzyczny i objechał świat. W 2009 roku, gdy zespół zakończył działalność, Snorri nie zmienił profesji. P wierny muzyce, zaczął komponować i występować solo. Helgason to świetny instrumentalista, grający perfekcyjnie na gitarze, a jako miłośnik country – często nawiązuje do stylistyki amerykańskiego folku i sięgaja po takie instrumenty, jak mandolina, banjo czy harmonijka ustna. Wszystko jednak osadzone jest w islandzkich realiach. Snorri bardzo lubi pisać i śpiewać w języku islandzkim. Zawsze twierdził, że teksty w rodzimym języku wymagają o wiele więcej uwagi. Choć zdarzało mu się flirtować z językiem angielskim chętnie wraca do islandzkiego. A że to świetny wokalista, to równie dobrze słucha się go w obu wersjach językowych.

Jeśli jeszcze nie słyszeliście Snorriego na żywo, zdecydowanie powinniście to nadrobić. To songwriter z krwi i kości. Często zdarza się, że – głównie z powodów ekonomicznych – islandzcy artyści grają w Europie kameralne koncerty, podczas których towarzyszy im nie zespół, a tylko własna gitara. Ich utwory brzmią inaczej niż na płytach, wymagają przearanżowania. W przypadku Snorriego to jakby powrót do źródła powstania jego kompozycji. Gitara to właśnie jego instrument, na niej tworzy, komponuje, szuka melodii. Tak powstaje jego muzyka i tak brzmi najszczerzej. W brzmieniu jego gitary czuć islandzką przestrzeń i widać słońce, wolno zachodzące nad polami lawy. W głosie słychać wiatr goniący przez pustkowia, radość życia, ale i nostalgię…

Snorriego będziecie mogli zobaczyć na 9 koncertach. Swoją trasę zaczyna od Opola, gdzie pojawi się już w sobotę, 30 września.

Snorri Helgason Poland Tour 2017

30.09 – Opole – OSF Festival
1.10 – Opole – Secret gig
2.10 – Piotrków Trybunalski – domówka
3.10 – Łódź – POP’N’Art
4.10 – Warszawa – Chłodna 25
5.10 – Kraków – Cafe Szafe
6.10 – Bielsko-Biała – Aquarium
7.10 – Wrocław – Proza
8.10 – Poznań – Klubokawiarnia Meskalina

Muzykaislandzka.pl jest patronem trasy Snorriego i mocno wspiera jego koncerty. Dlatego zapraszamy do śledzenia naszego facebookowego profilu, tam będziemy mieli dla Was zaproszenia na każdy z jego koncertów! Tam też znajdziecie wszelkie szczegóły dotyczące biletów i godzin rozpoczęcia poszczególnych występów!

Written By
More from Bartek Wilk
DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL
Tegoroczna, 12. edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych odbędzie się w...
Read More
0 replies on “Snorri Helgason – Poland Tour 2017”