Kto zagra drugiego dnia Reykjavik Folk Festival?

Drugi dzień Reykjavik Folk Festival przed nami! I tym razem line-up zapowiada się niezwykle interesująco. Pojawią się artyści mniej i bardziej znani, tworzący muzykę zarówno bardzo niszową, jak i tę, znaną w całej Islandii i poza nią.

Piątkowy koncert rozpocznie SYNTAGMA REMBETIKO, w składzie: Asgeir J Asgeirsson – buzuki, Alexandra Kjeld – kontrabas, Margrét Arnar – akordeon i Sigrún Kristbjörg Jónsdóttir – fiðla. Syntgama to słynny ateński plac, a rembetiko to styl muzyczny, powstały kiedy do miasta, około 1920 r. przybyli tureccy uchodźcy. Najbardziej znanym kompozytorem tworzącym muzkę w tym stylu jest Mikes Theodorakis, autor słynnego utworu Zorba. A muzyka, którą wykonują Syntgama Rembetiko jest tym, co możecie usłyszeć, kiedy wejdziecie do greckej kawiarni…

A tak przygotowywali się do piątkowego występu.

Jako drugi, w piątkowy wieczór, wystąpi KÓLGA. To nowa nazwa na islandzkiej scenie. Zaczynali jako bluegrassowe trio, ale skład dopełnił się, kiedy do zespołu dołączyła skrzypaczka i wokalistka Kristin Sigurjonsdottir. W repertuarze Kólga pozostało kilka bluegrassowych utworów, jednak dziś grają głównie celtycki, skandynawski, a nawet ukraiński folk i własne, oryginalne kompozycje. A wszystko wyśpiewane po islandzku.

Kolejnym artystą będzie HALLI REYNIS. Wychowany w Dalabyggð, na zachodzie Islandii, gitarzysta, singer-songwriter. Wspólnie z akordeonistką Vigdís Jónsdóttir nagrali niedawno utwór Motherland, utwór autorstwa Natalie Merchant, amerykańskiej artystki znanej z grupy 10,000 Maniacs.

Piątkowy wieczór zakończy, niewątpliwa gwiazda islandzkiej sceny muzycznej, PÉTUR BEN. Kto nie zna Petura, ten niewiele wie o muzyce z Islandii. Wielokrotnie nagradzany singer-songwriter i kompozytor. Pracował jako producent, aranżer i gitarzysta z takimi artystami jak Shazad Ismaily, Nick Cave, Mugison, Amiina czy Emiliana Torrini. Jego album Wine For My Weakness zdobył Islandzką Nagrodę Muzyczną 2006 w kategorii 'Najlepszy album rockowy’. Nie mniej znana jest, nagrodzona Eddą, ścieżka dźwiękowa Petura Bena do filmu Metalhead. Aktualnie Petur pracuje nad swoim kolejnym, solowym albumem. W powstanie albumu zaangażowany jest m.in. Helgi Jónsson.

Written By
More from Bartek Wilk
KONKURS: do wygrania bilety na wrocławski koncert Múm
3 października we wrocławskim klubie Alibi wystąpi jeden z najbardziej rozpoznawalnych islandzkich...
Read More
0 replies on “Kto zagra drugiego dnia Reykjavik Folk Festival?”