Útvarp 101 – nowa islandzka stacja radiowa

Na radiowej mapie Islandii pojawiła się nowa stacja. Z wielką radością odnotowaliśmy to wydarzenie, bo Útvarp 101 przynosi zupełnie nową jakość. Cóż, nie od dziś wiadomo, że i my jesteśmy wielkimi fanami radia. Dlatego bardzo cieszy nas fakt, że radio na Islandii ma się dobrze!

Szefem rozgłośni jest Unnsteinn Manuel Stefánsson. Współtwórca Retro Stefson zawsze patrzył w przyszłość i poza działalnością czysto artystyczną, szukał nowych wyzwań związanych z branżą muzyczną. Współtworzył wytwórnię płytową Les Frères Stefson i udzielał się w islandzkiej telewizji publicznej. Útvarp 101 nie mogłoby jednak powstać bez pomocy przyjaciół. Stację współtworzą m.in. Logi Pedro Stefánsson, Aron Már Ólafsson, Saga Garðarsdóttir, Svanhildur Gréta Kristjánsdóttir, Sigurbjartur Sturla Atlason i wielu innych. Nad powstaniem radia pracowali sami, nie tylko koncepcyjnie, ale i fizycznie, przygotowując pomieszczenia na studio przy Hverfisgata 105.

Pomysł na rozgłośnię był w zasadzie bardzo prosty. Unnsteinn i jego ekipa postanowili wypełnić lukę w przestrzeni islandzkich fal FM nowoczesnym popem, młodzieńczą energią i rozmowami o kulturze zamiast polityki. Właśnie tego, wg nich, brakowało islandzkiemu radiu. Nie możemy narzekać, że w Útvarp 101 nie usłyszymy prowadzących, mówiących po angielsku. Stacja jest przecież adresowana do lokalnej społeczności. Szczęśliwie jednak, możemy jej słuchać przez Internet. Swoją drogą, warto przypomnieć pewien radiowy eksperyment, który swego czasu, na krótko pojawił się w islandzkiej przestrzeni. Anglojęzyczne Radio Iceland grało wyłącznie muzykę artystów z Wyspy. Dziś nie ma po nim śladu.

Załoga Útvarp 101 nie ogranicza się jednak tylko do grania muzyki islandzkiej. Choć prezentuje całkiem sporo islandzkiego popu (często są to artyści zupełnie nieznani poza Wyspą), to usłyszycie tam dźwięki z całego świata. Przy tym Uni mocno podkreśla, że wielką uwagę przywiązują do prezentowania artystów obojga płci w tych samych proporocjach.

Od 1 listopada, każdego dnia na antenie Útvarp 101 pojawiają się niezwykli goście. Nie tylko muzycy, ale artyści różnych dziedzin sztuki. Stacja intensywnie żyje więc swoim życiem, wprowadza kulturę i sztukę jako tematy publicznej dyskusji. Cóż, radio w dawnym, dobrym wydaniu, z zupełnie nową muzyką, tworzone przez ludzi, a nie komputerowe playlisty. Trzymamy kciuki i (choć przecież nie wszyscy znamy język islandzki) nasłuchujemy!

Radio 101 (Útvarp 101) znajdziecie na FM 94.1. To na Islandii. A w Polsce? Ja słucham poprzez Spilarinn, aplikację na iOS. Ale stacja nadaje również przez swoją stronę internetową – https://101.live/

https://www.facebook.com/101liveradio/
https://twitter.com/101liveradio
https://www.instagram.com/101liveradio

Written By
More from Bartek Wilk
„Little Talks” Of Monsters and Men – od Record Records
Of Monsters and Men podpisali kontrakt z Record Records na wydanie swojego...
Read More
0 replies on “Útvarp 101 – nowa islandzka stacja radiowa”