Músíktilraunir – rodzi się nowa islandzka gwiazda

Dziś druga noc półfinałów Músíktilraunir. Wczoraj, czyli w piątek zagrali: For the Sun is Red, Samaris, Orycto, Audio Madness, Estrógen, Askur Yggdrasils, Gösli, Swive, No Class i Ember. Co prawda nie słyszałem jak kapele wypadły na żywo, ale po przesłuchaniu ich demówek mam już swoich zdecydowanych faworytów.

Z zespołów występujących pierwszego dnia zdecydowanie najlepiej wypada Samaris. Zapamiętajcie tę nazwę, pod którą kryje się troje nastolatków – Þórður Kári Steinþórsson, Áslaug Rún Magnúsdóttir i śpiewająca Jófríður Ákadóttir. Świetny klimat, wokalnie nawiązujący do najlepszych islandzkich wzorców, choćby Bjork czy Mum. Elektroniczne brzmienie na najwyższym poziomie, a do tego akompaniament żywego klarnetu. Rodzi się kolejna islandzka gwiazda… Sami posłuchajcie.

Wśród pozostałych nieźle wypada też instrumentalny, alternatywny Estrogen. W czasach, kiedy sporo osób przekonuje się do twórczości songwriterów – Gösli – czyli 22-letni Gísli Matthías Auðunsson, występujący z akompaniamentem własnej gitary powinien zyskać sympatię jury, a przynajmniej publiczności. Na koniec polski akcent – Ember, z wokalem Ragnheiður Haraldsdóttir, a w składzie kapeli 20-letni gitarzysta o bardzo polsko brzmiącym imieniu i nazwisku.

Ostatecznie, do finału przeszły –  Samaris i For the Sun is Red.

Dziś wystąpią: Murrk, Alis, Synir Íslands, Súr, Irony, Drulla, Hot Spring, Johnny Midget. Każdy z zespołów ma 10 minut czasu na zaprezentowanie się jury.

Z tego składu moją uwagę przyciągnął Súr – to trzech kolesi z Vestmannaeyjar. Gitarowo – rockowo, z ciekawymi aranżacjami i niezłym wokalem. Zupełnie przyzwoicie brzmi też Hot Spring, choć to bardziej zasługa wokalisty niż kompozycji jakie kwartet przedstawił w swoich demówkach. Na koniec, pochodzący z Akureyri Johnny Midget. Niestety, cały dzisiejszy zestaw wypada mniej zróżnicowanie i słabiej od składu z pierwszego dnia.

Plan na kolejne dni:

Niedziela, 27 marca w Tjarnarbíó

„Hæ Vektor Hektor!”
We don´t go Out
The Wicked Strangers
Postartica
The Fourth Digit
Gvari Glerugu
StaleGrenade
Joe and the Dragon
Virtual Times

Poniedziałek, 28 marca w Tjarnarbíó

Primavera
Fimmdimmalimm
My final Warning
Confident in Science
Justin Case
Kver
A day in December
Pom Blu
Premium

Na zdjęciach powyżej Samaris, podczas pierwszego dnia tegorocznych półfinałów. Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Músíktilraunir.


Written By
More from Bartek Wilk
Rebekka Petersen z nowym klipem
Kilka dni temu, jedna z moich ulubionych farerskich artystek – Rebekka Petersen...
Read More
Leave a comment