Islandzkie akcenty w duńskim jazzie

Islandzki saksofonista Sigurður Flosason i duńska wokalistka Cathrine Legardh w ubiegłym miesiącu wydali dwupłytowy owoc swojej współpracy. ‘Land & Sky’ ukazał się nakładem Storyville w Kopenhadze. Album zawiera 20 nowych utworów napisanych przez Flosasona do liryków Legardh w ciągu sześciu miesięcy podczas wielu podróży, które nie zostały powstrzymane nawet przez islandzki pył wulkaniczny, w czasie przemierzania Atlantyku oraz podczas rozmów telefonicznych. Perełki z ‘Land & Sky’ zostały równo podzielone na część angielsko- i duńskojęzyczną. Skład został skompletowany przez czołowych muzyków z Danii: Petera Rosendala na fortepianie, Lennarta Ginmana na kontrabasie oraz Andreasa Frylanda na perkusji. Kiedy spotkali się przypadkowo latem 2009 roku, nie byli sobie w stanie wyobrazić jaki przepływ muzycznej energii się między nimi wytworzy. W niedalekiej przyszłości szykuje się kilka występów, tak więc będzie można doświadczyć tego na własne uszy.

Urodzony w 1964 roku Sigurður Flosason jest na jazzowej scenie Islandii już od ponad 20 lat. Ukończył konserwatorium muzyczne w Reykjavíku w klasie saksofonu klasycznego w 1983 roku. Kontynuował swoje studia w Stanach Zjednoczonych na uniwersytecie stanu Indiana, gdzie kształcił się pod okiem Eugene Rousseau i Davida Bakera w klasie saksofonu i jazzu. Tam też obronił tytuł magistra w 1988 roku. Zaraz po studiach pobierał prywatne nauki w Nowym Jorku u wyśmienitego improwizatora George’a Colemana i Davida Liebmana.

Odkąd wrócił w 1989 do Islandii, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych wiodących prym na wyspie. Nagrywa często, bierze udział w dużej ilości międzynarodowych projektów, prowadzi swoje własne zespoły i jest zapraszany do współpracy z innymi muzykami. Pośród lokalnych grup, w których występował Flosason, jest  Reykjavík Jazz Quartet, który koncertował intensywnie poza granicami Islandii i nagrywał w Londynie. W latach 1993-1995 Sigurður był w Wielkiej Brytanii członkiem Guy Barker Quintet. Z tym składem odbył kilka tras koncertowych po Wyspach i nagrał album dla prestiżowego wydawnictwa Verve. Pojawiał się też na festiwalach i w klubach w całej Skandynawii i kilku innych europejskich państwach.

Na szeroką skalę współpracuje z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną, Kameralną Orkiestrą z Reykjavíku, a także w swej karierze nagrywał już z Gunnarem Gunnarssonem, Péturem Grétarssonem, Jóelem Pálssonem, Sólrún Bragadóttir, Ragnheiður Gröndal czy Egillem Ólafssonem. W 1991 jego kwartet był wśród finalistów w konkursie Europe Jazz w Belgii. Został wybrany na jazzmana roku 1997 na Islandii, a w 2000 był nominowany do Nordic Music Prize. Jest zaanagżowany w muzyczną edukację Islandczyków od przeszło 12 lat.


Written By
More from úlfurinn
Lucifer/He Felt Like a Woman – Hjaltalín
Wczoraj ukazała się trzecia płyta Hjaltalín, a już dziś zobaczyć możemy nowy...
Read More
Leave a comment