Nowości w islandzkim radiu

Podczas gdy oczekiwaliśmy na kolejne islandzkie koncerty w Polsce, na Wyspie pojawiło się kilka nowych utworów. Można je było już usłyszeć w islandzkim radiu w ciągu ostatniego miesiąca. Zatem najwyższa pora, by przybliżyć nieco kilka z nich…


Einar Tönsberg, znany bardziej jako Eberg, do tej nagrał trzy solowe albumy, a także udzielał się jako połowa projektu Feldberg. W ubiegłym roku we współpracy z Péturem Benem wydał album Numbers Game. W ostatnim miesiącu zaś światło dzienne ujrzał pierwszy singiel z nadchodzącej płyty. Utwór nosi tytuł Long Since I Have Felt This Good. Łatwo wpada w ucho i wydaje się być wyśmienitą propozycją na lato. Eberg zdecydowanie dawno nie czuł się tak dobrze jak wtedy, gdy łączył popowe beatlesowskie brzmienie z taneczną energią.

Jego kolega – Pétur Ben – również nie próżnuje. Na muzycznej scenie Reykjavíku jest już od ponad dekady. Wspierał swoimi umiejętnościami i talentem m.in. Mugisona, Nicka Cave‘a i Kippi Kanínus oraz tworzył muzykę dla islandzkiego kina i teatru. Pod własnym nazwiskiem wydał do tej pory jeden album. Wine For My Weakness ukazał się w 2006 roku nakładem słynnej islandzkiej wytwórni 12 Tonar. Na szczęście znana jest już data premiery drugiego krążka – 11 listopada 2012 roku. Pierwszym singlem jest Cold War Baby.

Karl Olgeirsson z Hot Eskimos polecił nam ostatnio w rozmowie wschodzącą gwiazdę o nazwisku Ásgeir Trausti. Zatem przyjrzeliśmy się jej bliżej. Przyznać trzeba, że zapowiada się ciekawie. Muzyk ma dopiero 19 lat, a jego poprzedni singiel Sumargestur (Letni Gość) utrzymywał się przez sześć tygodni na liście przebojów rozgłośni Rás2. Debiutancka płyta Dýrð í dauðaþögn ukaże się w sierpniu, do tego czasu posłuchać możemy kolejnego singla, który ją promuje. Nosi tytuł Leyndarmál (Sekret) i został skomponowany przez Ásgeira, a tekst stworzył jego ojciec Einar Georg Einarsson.

Written By
More from úlfurinn

Tanecznym krokiem z Retro Stefson – hey, karamba!

Iceland Airwaves zmierza nieubłaganie ku końcowi. Przy tej okazji chciałam podzielić się...
Read More

Dodaj komentarz