Svavar Knútur – Ölduslóð

Kochanie, wyjdziesz za mnie? Tak właśnie Svavar Knutur rozpoczyna swoją najnowszą muzyczną opowieść. Lirycznie, łagodnie, z charakterystycznym dla siebie instrumentarium – banjo i gitarą, czasem tylko wspieranymi przez instrumenty dęte, smyczkowe czy perkusyjne.

Ölduslóð (Way of waves) to trzecie wydawnictwo w dyskografii Svavara Knutura. Album powstał w islandzkim Greenhouse Studios, a w nagraniach towarzyszyli artyście m.in. czeska wokalistka i songwriterka Marketa Irglova (wokal i piano), a także Helgi Jónsson (puzon). To dziesięć premierowych utworów, z których połowa zaśpiewana jest po angielsku. Od lat wierny swojej twórczej drodze Svavar nadal konsekwentnie nią podąża. W jego muzyce pełno jest emocji. Słuchając albumu odbieramy cały wachlarz uczuć – radość, smutek, melancholię. Svavar świetnie przekazuje to wszystko za pomocą dźwięków, ale obecność anglojęzycznych utworów sprawia, że możemy też zrozumieć o czym śpiewa. A w swoich tekstach artysta porusza sprawy ważne dla każdego człowieka. Robi to bez zadęcia, w sposób tak delikatny, że trudno się oprzeć jego urokowi.

Songwriterska dusza i bliska nurtowi poezji śpiewanej delikatność zdecydowanie wyróżniają Svavara wśród islandzkich trubadurów, a jego trzeci album to dzieło wyjątkowe i bardzo intymne. Artysta ma jednak spory dystans do swojej twórczości i zaskoczy Was humorystycznym akcentem w utworze „While the world burns” (nawiązanie do kawałka grupy Bloodhound Gang).

Svavar dał się już poznać polskiej publiczności. Odwiedził nasz kraj dwukrotnie – we wrześniu 2011 roku i w maju br. Przy okazji jego pierwszej wizyty mieliśmy okazję przeprowadzić krótki wywiad – czytaj tutaj. To skromny, wręcz niepozorny artysta. Nie robi wokół siebie szumu, ale bez przerwy podróżuje po Europie ze swoją gitarą. Ostatnie tygodnie spędził w Szwajcarii i Niemczech (gdzie chyba jest najbardziej ceniony i popularny), a przed nim jeszcze koncerty w Danii.

Svavar Knútur – Ölduslóð

1. Svavar Knútur and Markéta Irglová – Baby, would you marry me? 04:41
2. Svavar Knútur and Markéta Irglová – While the world burns 04:30
3. Emma 03:45
4. Ölduslóð 05:10
5. Humble Hymn 04:00
6. Soundtracks 02:27
7. Vetrarsól 03:41
8. Komdu 03:53
9. Spor 03:49
10. Svavar Knútur and Markéta Irglová – Prayer for the dead 04:11


Całego albumu posłuchacie na stronie Svavara i u nas:


Written By
More from Bartek Wilk

Rok 2011 w Muzyce Islandzkiej – nasze podsumowanie! Miejsca 21-35

Kończy się rok 2011 obfitujący w muzyczne produkcje z Islandii. Postanowiliśmy więc...
Read More

Dodaj komentarz