Ólafur Arnalds w nowej skórze

Zimowa sceneria za oknem sprzyja przyjmowaniu informacji o trzecim studyjnym albumie Ólafura Arnaldsa. Dzieło zatytułowane jest For Now I Am Winter i zostanie wydane 25 lutego po raz pierwszy przez Mercury Classics (oddział Universal Music Group). Album można już zamówić poprzez iTunes, Amazon, a także oficjalną stronę artysty. Tytuł nowego wydawnictwa odnosi się do zimy, jako czegoś złego, co jednak nie będzie trwać wiecznie, jest tylko tymczasowe. Nasuwa również myśl, że koniec nie jest ostatecznością – to także początek czegoś nowego i niejako daje nadzieję na lepsze jutro. Utworu otwierającego Sudden Throw można posłuchać w poniższej zapowiedzi całego albumu.

Rozpoczęcie współpracy Ólafura Arnaldsa z Mercury Classics wzbudziło jesienią zainteresowanie z racji wieloletniej przygody muzyka z wytwórnią Erased Tapes. W oficjalnym oświadczeniu Islandczyk przekazał jednak, że nadal będzie częścią muzycznej rodziny Erased Tapes, ponieważ przez ostatnie 5 lat wraz z Nilsem Frahmem, Peterem Broderickiem oraz innymi wykonawcami zbudowali razem coś wspaniałego, z czego wszyscy są bardzo dumni i nadal będą o to wspólnie dbać. Nie mniej jednak jest bardzo podekscytowany nową możliwością współpracy. Ceni sobie artystyczną wolność i ma nadzieję, że Mercury Classics pozwoli mu dotrzeć do szerszego grona odbiorców, aby mógł kontynuować zacieranie granic pomiędzy muzyką klasyczną i popularną.

Jednym z nowych utworów z albumu jest Only the Winds. Został zaprezentowany jako część interaktywnej audiowizualnej aplikacji, którą można obejrzeć na stronie oficjalnej Ólafura Arnaldsa. Do wyboru mamy w niej przeróżne ścieżki instrumentalne, tak więc Only the Winds może wybrzmieć w kilku odsłonach aranżacyjnych, pokazując jak wielki potencjał w sobie kryje. Pozwala słuchaczom na eksperymentowanie. Za wizualizacjami stoi Christoph Heyden.

For Now I Am Winter jest zbiorem dwunastu utworów o bogatszej aranżacji niż poprzednie dokonania Arnaldsa. To także album mroczniejszy. Jak zwykle Ólafur komponował najpierw na fortepian, a pomysły rodziły się z luźnych improwizacji, by przybrać konkretny kształt. Dopiero później pojawiały się partie smyczkowe rozpisane na kwartet dla Viktora Orriego Árnasona, Karla Pestki, Maríelli Friðjónsdóttir i Hallgrímura Jónasa Jenssona. Dotąd elektroniczne elementy w muzyce Ólafura Arnaldsa ukryte były bardziej w tle kompozycji. Teraz odgrywają większą rolę, zostały wyeksponowane. Jak sam muzyk przyznaje For Now I Am Winter to jego największy projekt, nad którym kiedykolwiek pracował, a także największe wyzwanie. Po tym, jak już wszystko wydawało się gotowe, Ólafurowi czegoś jednak brakowało. Tutaj znaczący wkład miał Nico Muhly, który zaaranżował część orkiestralną. Zatem prócz kwartetu smyczkowego na albumie usłyszeć będzie można potężne brzmienie Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej dyrygowanej przez Atliego Örvarssona. Nie da się ukryć, że efekt, jaki osiągnął Ólafur Arnalds na swoim nowym wydawnictwie, jest daleki od początkowo zakładanego. Po raz pierwszy również w całej karierze solowej kompozytora na płycie wybrzmiewają wokale. Ólafur Arnalds przyznaje, że to najwyższy czas, by wprowadzić coś nowego, wreszcie użyć w swojej muzyce wokali. Jego przyjaciele, którzy mieli już okazję, by usłyszeć nowy album, twierdzą, że śpiew stapia się z warstwą muzyczną i stanowi jedynie element całości niczym kolejny instrument. Tak jakby był tam od zawsze. Współautorem czterech utworów, które opatrzone zostały tekstem, jest Arnór Dan, znany m.in. z Agent Fresco. Usłyszeć go można w For Now I Am Winter, A Stutter, Reclaim oraz Old Skin.

Jeśli już o utworach z wokalami mowa, pierwszą piosenką, która doczeka się wkrótce premiery oficjalnego teledysku, będzie Old Skin, znana chyba najdłużej spośród wszystkich dwunastu premierowych. Powyżej macie szansę usłyszeć ją w wersji live.

Opiekę nad stroną wizualną albumu For Now I Am Winter sprawuje Jónas Valtýsson, który stworzył całą oprawę graficzną do trzeciego studyjnego krążka Arnaldsa. Zdjęcie, które znajduje się na okładce, wykonał Marínó Thorlacius, a sesja zdjęciowa odbyła się we wrześniu ubiegłego roku.

Na albumie znajduje się 12 kompozycji:
1. Sudden Throw
2. Brim
3. For Now I Am Winter
4. A Stutter
5. Words Of Amber
6. Reclaim
7. Hands, Be Still
8. Only The Winds
9. Old Skin
10. We (Too) Shall Rest
11. This Place Was A Shelter
12. Carry Me Anew

Facebook

Written By
More from úlfurinn

Muzyczne pocztówki z Islandii – Grísalappalísa

Muzycy Grísalappalísa, jak obiecali, tak nie pozostawili słuchaczy niewzruszonych w tym roku....
Read More

Dodaj komentarz