Aldrei Fór Ég Suður 2013


Zaczyna się weekend wielkanocny, a zatem fani islandzkiej muzyki zjeżdżają po raz 10. do Ísafjörður położonego w malowniczych rejonach Fjordów Zachodnich. To tam dzisiejszego i jutrzejszego wieczora rozbrzmiewać będzie muzyka na scenie festiwalu Adrei Fór Ég Suður. Do tej pory średnio 20-minutowe koncerty wszystkich artystów były transmitowane dzięki stronie Inspired by Iceland. W tym roku relację na żywo oglądać można już na stronie festiwalu!

Korzenie tej imprezy sięgają 2004 roku. Mugison wraz ze swoim ojcem wpadł na pomysł festiwalu wcześniejszego lata, popijając piwo w Londynie. Nic nie zapowiadało, że tak to się rozwinie. Po prostu wyobrazili sobie wydarzenie tego rodzaju w swoim małym rodzinnym mieście. Lokalni pracownicy mogliby śpiewać, udzielać się za konsoletą i generalnie wszystkich zabawiać jako główna atrakcja wieczoru. Następnego dnia pomysł jednak nie zniknął. Co więcej, kiedy opowiedzieli o nim przyjaciołom, ci byli za wprowadzeniem go w życie. Sprawa nabrała tempa, gdy wokalista zespołu TrabantRagnar Kjartansson – skrzyknął swoich znajomych. Tak wyglądały początki Aldrei Fór Ég Suður (Nigdy nie pojechałem na południe).

Cały festiwal opiera się na wolontariacie. Wstęp jest darmowy, zaś jedynym problemem jaki może stanąć na drodze jest… dojazd do Ísafjörður. A z tym bywa czasem niełatwo. W ubiegłym roku niektóre zespoły utknęły na północnym-zachodzie Islandii z powodu dużych opadów śniegu, które wystąpiły wkrótce po zakończeniu imprezy. Dreszczyk emocji zapewniają również islandzcy piloci przy okazji lądowania na lokalnym lotnisku. Tym, którzy o dotarciu w to miejsce mogą jedynie pomarzyć, z pomocą przychodzą organizatorzy festiwalu. W ciepłym domowym zaciszu możecie cieszyć się transmisjami na stronie Aldrei Fór Ég Suður już od godziny 19.00 czasu polskiego (18.00 GMT)!

Występy pierwszego dnia rozpocznie tradycyjnie ojciec imprezy – Mugison. Po nim na scenie pojawią się w następującej kolejności: Lára Rúnars, Athygli, młody blues-rockowy zespół Blind Bargain z Vestmannaeyjar, folkowy Ylja, Borkó, Skúli Mennski, którego gościliśmy w ubiegłym roku w Polsce, Ragga Gísla og Fjallabræður, Sin Fang, legendarny Bubbi Morthens, Langi Seli, Stafrænn Hákon oraz Valdimar.
Drugiego dnia wystąpią: Abbababb, Dolby, Fears, persona islandzkiej sceny weirdcore Futuregrapher, metalowa kapela Hörmung z Ísafjörður, która powstała właściwie w 2013 roku, Jónas Sig, Monotown, przedstawiciele islandzkiego reggae – Ojba Rasta oraz shoe-gaze’u – Oyama, a także Prins Póló, Rythmatik, Samaris i Sniglabandið.

Tak w 2011 roku na Aldrei Fór Ég Suður zaprezentował się zespół FM Belfast:

FM Belfast from Inspired By Iceland on Vimeo.

Written By
More from úlfurinn
Mammút wchodzi do studia
Podczas ubiegłotygodniowego koncertu w Reykjavíku islandzki rockowy kwintet Mammút postanowił wypróbować na...
Read More
Leave a comment