Muzyczne pocztówki z Islandii – Vök

Vök photo by Eygló Gísla

Trio Vök wystąpiło w ostatni piątek na festiwalu Rauðasandur w Fjordach Zachodnich, więc czemu by nie powspominać ich występu podczas ostatniej edycji Iceland Airwaves? Przed tym młodym zespołem z Hafnarfjörður rozpościera się wielka przyszłość. Ich muzykę usłyszeć można już było na żywo m.in. w Londynie oraz na duńskich festiwalach SPOT i Frigg. Szybko podbijają serca coraz szerszej publiczności.

Muzyka Vök jest bardzo klimatyczną i eteryczną elektroniką. W lecie 2013 roku skład poszerzył się o gitarzystę i basistę Ólafura Alexandra, który odpowiada za lekko lewitujące przesterowane gitary, które pozwalają czasami odbić muzykom w rejony ocierające się miejscami nawet o post-rock. Do tego wydatny saksofon Andriego Mára Enokssona, który zaskakująco dobrze komponuje się z wiodącymi prym syntetycznymi bitami. Uwagę przykuwa również lekko chropawy wokal Margrét Rán, której barwa przywołuje chwilami skojarzenia z Björk.

Vök funkcjonuje zaledwie od lutego 2013 roku, bowiem powstał specjalnie na występ podczas przeglądu Musiktilraunir 2013, który… wygrał. Do tej pory zespół ma na swoim koncie jedną EPkę zatytułowaną Tension, a planowany koniec prac nad debiutancką płytą przewidywany jest na wiosnę.

Soundcloud

Written By
More from úlfurinn

Powrót Ragnara Ólafssona do Polski

W 2016 roku Ragnar Ólafsson (m.in. Árstíðir i Ask the Slave) rozpoczął...
Read More