Rusza Festiwal NORDALIA 2015

Już w poniedziałek (12 października) rusza 14. edycja Festiwalu Nordalia! Dla miłośników kultury i sztuki krajów nordyckich to wyjątkowe święto. Festiwal potrwa do 29 października, a wydarzenia z nim związane odbędą się w 13 miejscowościach na Śląsku i w Zagłębiu.

nordalia 2015

Głównym miejscem spotkań i wydarzeń będą Katowice, ale na mapie 14. Festiwalu Nordalia pojawią się także: Grabowa, Chorzów, Czeladź, Jastrzębie-Zdrój, Łazy, Mysłowice, Rokitno Szlacheckie, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice i Zawiercie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ambasady Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Honorowy Konsul Generalny Islandii.

Choć Festiwal rozpoczyna się 12 października, to imprezy z nim związane już wystartowały. Poniżej tylko kilka naszych propozycji. Całą listę i harmonogram znajdziecie tutaj.

1 października w Chorzowie otwarta została wystawa – ISLANDIA. KOLORY PRZESTRZENI / WYSTAWA FOTOGRAFII ALEKSANDRY JOCHYMEK, czynna do 15 październka / MBP Fili nr 19, ul. Kilińskiego 2. A od 19 do 31 października wystawę będzie można zobaczyć w MDK „Szopienice”, ul. Gen. J. Hallera 28 w Katowicach.

W Sosnowcu oglądać już można wystawę fotografii Pawła Garskiego: ROWEREM PRZEZ ISLANDIĘ. Czynna do 31 października / Miejski Klub im. J. Kiepury, ECK, ul. Będzińska 65.

W poniedziałek, 12 października o godz. 20. MUZYCZNE NIESPODZIANKI ZE SKANDYNAWII / AUDYCJA „NORRA MUSIK W RADIU EGIDA”, prowadzona przez Klaudię Torebko / www.egida.us.edu.pl, Radio Egida 96,9 FM. Tydzień później, 19 października o godz. 20. audycja OD THE SUGARCUBES DO „VULNICURY” – MUZYCZNE SPOTKANIE  Z BJÖRK  / AUDYCJA „NORRA  MUSIK  W RADIU EGIDA”, poprowadzi oczywiście Klaudia Torebko / www.egida.us.edu.pl, Radio Egida 96,9 FM.

(N)ICELAND, CZYLI DLACZEGO NALEŻY OBOWIĄZKOWO ODWIEDZIĆ ISLANDIĘ? / SPOTKANIE Z PROF. DARIUSZEM ROTTEM (UNIWERSYTET ŚLĄSKI – WYDZIAŁ FILOLOGICZNY) odbędzie się aż cztery razy!
– w poniedziałek, 19 października o godz. 17 w Świętochłowicach – MBP Filia nr 1, ul. Chorzowska 37
– we wtorek, 20 października o godz. 17. w Czeladzi – MBP, ul. 1 Maja 27
21 października (środa) o godz. 13. w Siemianowicach Śląskich – MBP, Al. Sportowców 3 i tego samego dnia o godz. 16. w Katowicach –  Uniwersytet Trzeciego Wieku, budynek Instytutu Fizyki (UŚ), Aula nr 3, ul. Uniwersytecka 4.

20 października o godz. 10. w Chorzowie odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Jochymek i Grzegorzem Bartusikiem (Uniwersytet Śląski) – SAGI O ISLANDCZYKACH TYSIĄC LAT TEMU I DZISIAJ. MBP Filia nr 2, ul. Ryszki 4.

A w środę, 21 października o godz. 17. w Katowicach Aleksandra Jochymek i Grzegorz Bartusik opowiedzą O SAGACH W KULTUROWYM I NATURALNYM KRAJOBRAZIE ISLANDII. MBP Filia nr 30, ul. Rybnicka 11.

Dodam tylko, że nad całością festiwalu czuwa Maria Danielska, która w 2002 roku stworzyła Nordalia.

Pełną informację o Festiwalu znajdziecie na stronie silesiakultura.pl.

Nordalia znajdziecie też na Facebooku –
https://www.facebook.com/Nordalia-495880207089578/timeline/
https://www.facebook.com/events/1496994760626771/

Written By
More from Bartek Wilk

RuGl – Thoughts

O RuGl wspominałem w podsumowaniu tegorocznej edycji Músíktilraunir. Od tego czasu trochę...
Read More