Ruxpin – We Become Ravens

Dziś swoją premierę ma We Become Ravens, ósmy studyjny album Ruxpina. Wydana nakładem n5MD płyta, jest kontynuacją poprzedniego wydawnictwa – This Time We Go Together (z 2013). To historia dwójki podróżników, którzy odnajdują się i wspólnie podróżują przez życie, odrywając się od swoich korzeni. Głównym motywem jest miłość, która przezwycięża wszystko…

ruxpin1Tyle z notki prasowej do albumu. Zajrzyjmy jednak sami do tego, co tym razem  przygotował dla nas Jonas Thor Gudmundsson. We Become Ravens to blisko godzina muzyki. Dziś, w czasach epek i krótkich (wbrew nazwie long play) płyt, rzecz raczej rzadko spotykana. Na album składa się aż 15 utworów, z czego dwa (Piano I i II) stanowią krótkie formy intro/outro.

Płyta ma swoje specyficzne, miękkie brzmienie i dość spokojne tempo, a kolejne utwory rozwijają się niespiesznie. Pojawiające się w nich wątki mają bardziej charakter elektronicznych improwizacji, niż wpadających w ucho melodii. Dla mnie, faktyczny początek i koniec albumu wyznaczają wspomniane już Piano I i Piano II. Muzyka zawarta między nimi to długa, spójna i przyjemna całość, choć jestem sobie w stanie wyobrazić, że w niektórych fragmentach możecie poczuć lekką senność. Będzie to jednak rodzaj pewnego miłego, elektronicznego transu, a nie efekt znużenia. W trzech ostatnich utworach Ruxpin zdecydował się połamać tempo trochę mocniej. W końcówce album przyspiesza więc i nieco się komplikuje. Być może dlatego to właśnie te kawałki znalazły się poza głównym wątkiem płyty.

Na uwagę zasługuje też świetna okładka albumu i jego wersje wydawnicze. Autorką obrazu jest Erika Tu. A poza oczywistymi wersjami (cyfrowa i cd) dostępne są trzy wersje doskonałej jakości winyli (blue, yellow i classic black).

Przypomnę tylko, że Ruxpin zadebiutował w 1999 roku epką Mission, wydaną dla Thule Records. Jest jedną z ważniejszych postaci na islandzkiej scenie muzyki elektronicznej. Współtworzy fantastyczny projekt Asonat, produkuje także nagrania innych artystów. Kilka lat temu wystąpił w szwedzkim dokumencie „Icelandic Electro Scene 2011”. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać go na żywo w Polsce.

We Become Ravens
We Become Ravens

Ruxpin – We Become Ravens

01. Piano I
02. Memories Warm You Up, But They Also Tear You Apart
03. Dream is Sometimes the Right Thing to Do
04. We Become Ravens
05. Hours Go By
06. We’ll Have Wings
07. Stirrings of the Heart
08. Softly Said Hello
09. Saying Goodbye Was Never Easy
10. Poly Polly
11. Straumgydja
12. Piano II
13. Winter Dwellings
14. Lullaby for Mountains

 

Ruxpin: Facebook | Soundcloud | Twitter

n5MD: www | Facebook | Soundcloud | Twitter

 

Written By
More from Bartek Wilk

CRYPTOCHROME – crazy little you

Trzeci utwór i klip z nadchodzącego albumu „More Human” właśnie ujrzał światło...
Read More