Islandzkie akcenty w duńskim jazzie

Islandzki saksofonista Sigurður Flosason i duńska wokalistka Cathrine Legardh w ubiegłym miesiącu wydali dwupłytowy owoc swojej współpracy. ‘Land & Sky’ ukazał się nakładem Storyville w Kopenhadze. Album zawiera 20 nowych utworów napisanych przez Flosasona do liryków Legardh w ciągu sześciu miesięcy podczas wielu podróży, które nie zostały powstrzymane nawet przez islandzki pył wulkaniczny, w czasie przemierzania Atlantyku oraz podczas rozmów telefonicznych. Perełki z ‘Land & Sky’ zostały równo podzielone na część angielsko- i duńskojęzyczną. Skład został skompletowany przez czołowych muzyków z Danii: Petera Rosendala na fortepianie, Lennarta Ginmana na kontrabasie oraz Andreasa Frylanda na perkusji. Kiedy spotkali się przypadkowo latem 2009 roku, nie byli sobie w stanie wyobrazić jaki przepływ muzycznej energii się między nimi wytworzy. W niedalekiej przyszłości szykuje się kilka występów, tak więc będzie można doświadczyć tego na własne uszy.

Urodzony w 1964 roku Sigurður Flosason jest na jazzowej scenie Islandii już od ponad 20 lat. Ukończył konserwatorium muzyczne w Reykjavíku w klasie saksofonu klasycznego w 1983 roku. Kontynuował swoje studia w Stanach Zjednoczonych na uniwersytecie stanu Indiana, gdzie kształcił się pod okiem Eugene Rousseau i Davida Bakera w klasie saksofonu i jazzu. Tam też obronił tytuł magistra w 1988 roku. Zaraz po studiach pobierał prywatne nauki w Nowym Jorku u wyśmienitego improwizatora George’a Colemana i Davida Liebmana.

Odkąd wrócił w 1989 do Islandii, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych wiodących prym na wyspie. Nagrywa często, bierze udział w dużej ilości międzynarodowych projektów, prowadzi swoje własne zespoły i jest zapraszany do współpracy z innymi muzykami. Pośród lokalnych grup, w których występował Flosason, jest  Reykjavík Jazz Quartet, który koncertował intensywnie poza granicami Islandii i nagrywał w Londynie. W latach 1993-1995 Sigurður był w Wielkiej Brytanii członkiem Guy Barker Quintet. Z tym składem odbył kilka tras koncertowych po Wyspach i nagrał album dla prestiżowego wydawnictwa Verve. Pojawiał się też na festiwalach i w klubach w całej Skandynawii i kilku innych europejskich państwach.

Na szeroką skalę współpracuje z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną, Kameralną Orkiestrą z Reykjavíku, a także w swej karierze nagrywał już z Gunnarem Gunnarssonem, Péturem Grétarssonem, Jóelem Pálssonem, Sólrún Bragadóttir, Ragnheiður Gröndal czy Egillem Ólafssonem. W 1991 jego kwartet był wśród finalistów w konkursie Europe Jazz w Belgii. Został wybrany na jazzmana roku 1997 na Islandii, a w 2000 był nominowany do Nordic Music Prize. Jest zaanagżowany w muzyczną edukację Islandczyków od przeszło 12 lat.


Written By
More from úlfurinn
Majowa trasa ET Tumasona!
Jeśli macie ochotę na koncert, który nie pozostawi Was obojętnymi, zapraszamy na...
Read More
Leave a comment