Islandzcy artyści zgarniają muzyczne nagrody

Anna Thorvaldsdottir zwyciężyła w tegorocznej edycji Nordic Music Prize. Ten werdykt poznaliśmy przedwczoraj, a kilkanaście dni wcześniej nagrodę Webby odebrała najbardziej rozpoznawalna i oryginalna islandzka artystka – Björk.


Założeniem tegorocznej edycji Nordic Music Prize było uhonorowanie pracy żyjącego kompozytora, bez ograniczeń dotyczących muzycznego gatunku. Kapituła przyjęła jednak, że praca musi spełniać najwyższe artystyczne standardy i musi być uznawana za wyjątkową w swoim własnym gatunku.

Zdaniem Kapituły konkursu na główną nagrodę zasłużyła Anna Thorvaldsdóttir. Jury doceniło jej dzieło Dreaming (trwająca ponad 17 minut kompozycja z płyty „Rhízōma”). Anna Thorvalds, to urodzona w 1977 roku kompozytorka. Jej pasją jest praca z wielkimi dźwiękowymi strukturami, a jej muzyka przedstawia świat dźwięków w specyficznej, enigmatycznej i lirycznej atmosferze. Anna była już wielokrotnie nominowana w różnych konkursach muzycznych w Europie i USA.

Nagroda Nordic Music Prize warta jest 350 tys. koron duńskich. Anna odbierze ją podczas uroczystości, która odbędzie się na początku listopada w Helsinkach.

Źródło: norden.org i musikpris.org


Pod koniec maja Björk przyjęła nagrodę dla „Artysty Roku” Webby, za album-aplikację Biophilia. Podczas odbywającej się w Nowym Jorku gali nagród Webby artystka wygłosiła mowę w swoim wyjątkowym stylu… 'A, E, I, o, U’ powiedziała Björk z rozbrajającym uśmiechem.


Źródło: icelandmusic.is

Written By
More from Bartek Wilk
Agent Fresco w Polsce!
Dobra wiadomość dla wszystkich fanów muzyki islandzkiej i grupy Agent Fresco! W...
Read More
Leave a comment