Islandzkie spotkania w poznańskim Kinie Muza

W każdy wtorek marca w poznańskim Kinie Muza, w ramach DKF Kamera odbywają się projekcje, prelekcje i spotkania poświęcone Islandii. 3 marca można było zobaczyć 101 Reykjavik i spotkać się z Michałem Sikorskim, byłym konsulem RP w Reykjaviku, pasjonatem kultury Islandii. Na kolejne wtorki zaplanowano równie ciekawe filmy i spotkania!

10.03.2015, godz. 21.
O KONIACH I LUDZIACH, reż. Benedikt Erlingsson | Islandia,  Niemcy, Norwegia 2013 | 85 min.

+ video spotkanie Q&A z Ásą Baldursdóttir, dyrektorką  programową arthouseowego kina Bíó Paradís w Reykjaviku.

Ása Baldursdóttir jest dyrektorką  programową w arthouseowym kinie Bíó Paradís w Reykjaviku. Studiowała fotografie artystyczną, historię, historię sztuki, dziennikarstwo i kulturoznawstwo. Pracowała jako dziennikarka, organizowała pokazy na Uniwersytecie Islandzkim. Tworzyła program do Islandzkiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (RIFF). Posiada szeroką wiedzę o kinematografii islandzkiej i światowej. Obecnie oprócz pracy w kinie jest dyrektorem programowym w reaktywowanym festiwalu filmów europejskich Stockfish w Reykjaviku.

17.03.2015, godz. 21.
WESELE W BIAŁĄ NOC, reż. Baltasar Kormákur | Islandia  2008 | 96 min.

+ Mini recitali i spotkanie z Anną Patrycją Czepiel.

Anna Patrycja Czepiel – studentka politologii, zainteresowana Islandią w wielu aspektach: polityką, gospodarką, pewnymi aspektami kultury oraz geografii. Na wydarzeniach organizowanych przez SKI kilkakrotnie śpiewała islandzkie pieśni. Autorka artykułów naukowych o islandzkiej gospodarce oraz obywatelskim projekcie islandzkiej konstytucji. W latach 2011-2014 była wiceprezesem Studenckiego Klubu Islandzkiego.

24.03.2015, godz. 21.
ISLANDIA JEST KOBIETĄ, reż. Piotr Mitko | Polska 2010 | 50 min.

+ spotkanie z reżyserem i podróżnikiem Piotrem Mitko.

„Nie było łatwo zrealizować ten film, i to nie tylko dlatego, że Islandia uchodzi za kraj, w którym warunki do jazdy rowerem są najtrudniejsze w Europie. Piotr Mitko w sześć tygodni przemierzył 4 tys. km wzdłuż wybrzeży wyspy, przez cały ten czas wytrwale ładując swoją kamerę za pomocą chałupniczo zmajstrowanej przez kolegę prądnicy. Dzięki temu udało mu się uchwycić i uwiecznić mnóstwo różnorodnych aspektów samotnej podróży. Film zarówno oddaje atmosferę odwiedzanych miejsc, jak i dokumentuje stan uczuć oraz refleksje towarzyszące rowerowej tułaczce w cieniu wulkanów. Wyrazisty bohater, wyrazista podróż i wyspa, która potrafi dać się we znaki, nawet najbardziej w niej zakochanym.”

Piotr Mitko – rowerzysta z Katowic, który przez 1/3 życia przejechał 40 tysięcy km przez 15 krajów. Zdobył północny i zachodni kraniec Europy, okrążył Bałtyk, dojechał za koło podbiegunowe. Zakochany w dalekiej północy i w swojej żonie, co próbuje łączyć. Owocem jego wcześniejszego romansu z Islandią jest film „Islandia jest jak Kobieta”.

Film zdobył uznanie publiczności Kolosów 2010 i wielu innych imprez (ponad 4 tysiące widzów). W 2012 roku został także wyświetlony w Reykjaviku.

31.03.2015, godz. 21.
BAGNO, reż. Baltasar Kormákur | Dania, Islandia, Niemcy 2006 | 91 min.

Starszy mężczyzna zostaje znaleziony zamordowany w mieszkaniu w suterenie. Inspektor Erlendur wraz z jego wydziałem prowadzą śledztwo bez większych sukcesów. Na trop naprowadza ich zdjęcie grobu młodej dziewczyny. Okazuje się, że ofiara była wiele lat temu oskarżona o popełnienie strasznych zbrodni, za które nie została skazana. Czy to przeszłość staruszka powróciła by go unicestwić? Kiedy Erlendur ponownie otwiera sprawę, podążając szlakiem ekspertyz sądowych, odkrywa tajemnice gorsze niż zabicie pojedynczego człowieka, które mają związek z genetycznym rodowodem całego kraju. dziewczynki. Wkrótce okazuje się, że dziewczynka ta zmarła na zagadkową chorobę 30 lat temu.

Bilety 12 zł

Informacja ze strony Kina Muza.

Strona internetowa Kina Muza – http://www.kinomuza.pl/

Written By
More from Bartek Wilk
18 islandzkich artystów na Eurosonic! Dziś rusza festiwal
Już dziś w holenderskim Groningen rozpoczyna się EUROSONIC NOORDERSLAG. Festiwal potrwa do...
Read More
0 replies on “Islandzkie spotkania w poznańskim Kinie Muza”