Veroníque Vaka – Erlendis

25 maja nakładem Moderna Records ukaże się Erlendis – album Veroníque Vaka, artystki pochodzącej z Kanady, mieszkającej na stałe i tworzącej na Islandii.

Veroníque Vaka to wiolonczelistka i kompozytorka pochodząca z Montrealu. Mieszka i tworzy na Islandii, jest żoną Bibbiego, perkusisty Rökkurró. Veroníque studiowała kompozycję elektro-akustyczną na University of Montreal. W 2012 roku otrzymała grant z Canada Council of the Arts, dzięki któremu wyjechała na Islandię. Podczas pobytu na Wyspie skomponowała i nagrała swoją pierwszą EPkę – Tveir heimar („Dwa światy”). Poza własnymi projektami, Vaka komponowała także muzykę dla Seltjarnarnes Sinfóníuhljómsveit Áhugamanna’s orchestra, Ensemble Paramirabo i islandzkiego duetu Harpverk w latach 2013-1014. Jest autorką muzyki do filmów i spektakli, brała również udział w wielu projektach – zarówno jako kompozytorka, jak i performerka – razem z takimi artystami i zespołami, jak Oskar Schuster, Hannes Smith, Paul Valentin, Orla Wren, M-Band czy Futuregrapher.

Erlendis - Veroníque Vaka. Artwork by Urban9
Erlendis – Veroníque Vaka. Artwork by Urban9

Erlendis, składa się z pięciu utworów – Minning um Himinn, Verndari, Hvönn, Gætni i Vestur. Wszystkie zarejestrowano w studiu Greenhouse w Reykjaviku. Nagraniem i masteringiem zajął się Paul Evans, a produkcji albumu podjęła się Veroníque. Bardzo charakterystyczne brzmienie Erlendis to zapewne również zasługa Alexa Somersa, który miksował całość materiału i był jego współproducentem.

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo, jest utwór Minning um Himinn. Autorem kompozycji jest Veroníque Vaka, ona także zagrała na wiolonczeli i zaśpiewała. W nagraniu wzięli też udział Karl James Pestka, Anna Sóley Ásmundsdóttir i Sólrún Gunnarsdóttir (wszyscy na skrzypcach) oraz Unnur Jónsdóttir (wiolonczela), Magnús Pálsson (klarnet), Maria Jönsson (flet basowy) i Alex Somers (dodatkowe instrumenty).

Na koniec jeszcze słów parę o Moderna Records. To wytwórnia, skupiająca się na muzyce instrumentalnej. Jej właścicielem i managerem jest Évolène Lüthi. Swoim zasięgiem Moderna obejmuje szeroki nurt od klasyki przez muzykę współczesną, ambient, po filmową, teatralną, elektro-akukstyczną czy drone. Wśród artystów skupionych wokół Moderna znajdziecie takie nazwiska, jak Mark Harris, Holkham, Kirill Chernegin i Lorenzo Masotto.

 

Written By
More from Bartek Wilk
Einar Indra na 5 koncertach w Polsce
W tym tygodniu na koncertach w Polsce możecie posłuchać kolejnego Islandczyka. Einar...
Read More
0 replies on “Veroníque Vaka – Erlendis”