Múm na otwarcie Festiwalu Żubroffka

O tej informacji już mówiliśmy. Islandzki zespół Múm, a właściwie 2/5 kolektywu, wystąpi 2 grudnia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Białymstoku. Örvar Smárason oraz Gunnar Tynes wykonają muzykę do filmu niemego Menschen am Sonntag / Ludzie w niedzielę z 1930 roku. 

Film ten to swoisty dokument, zapis 24 godzin z życia berlińczyków. Jako temat przewodni stawia sobie miasto, przy tym autentycznie przedstawia środowisko pracownicze lat dwudziestych. Stanowi reżyserski debiut Curta i Roberta Siodmaków, do którego scenariusz napisał sam Billy Wilder. Jeden z ostatnich niemieckich filmów kina niemego, perła.

Örvar Smárason i Gunnar Tynes, założyciele Múm, to muzycy zaangażowani w niezliczoną ilość projektów muzycznych. Angażują się w muzykę klasyczną, projekty popowe, znaczą swoje muzyczne 'ja’, wykraczają przy tym poza Múm. Zaangażowani byli m.in. w projekt Drowning (o którym pisaliśmy tutaj), gdzie siły połączyli z Hauschką, Samuli Kosminenem (grającym na instrumentach perkusyjnych), Radiową Orkiestrą Symfoniczną MDR w Lipsku oraz estońsko-amerykańskim dyrygentem Kristjanem Järvim. Efekt włączenia instrumentów elektrycznych islandzkich muzyków do gry orkiestry symfonicznej był powalający, tego samego można się spodziewać po obecnym projekcie – muzyki do filmu niemego. Muzycy zagrają z projektem Menschen am Sonntag w kilku innych miastach. Zapowiedzieli, że do dwóch berlińskich koncertów dołączy wspomniany Samuli Kosminen, fiński perkusyjny guru.

24.11.2015 – Approximation Festival, Dusseldorf (DE)
02.12.2015 – ZUBROFFKA Short Film Festival, Bialystok, Poland
13&14.02.2016 -UM:LAUT, Berlin (DE)
01.-03.07.2016 – ATP Festival Iceland

Jubileuszowa (10!) edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się 2-6 grudnia w Białymstoku. ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem. Przypomina w tym miejscu inny białostocki festiwal, Halfway, który to łączy różne kultury i również (co roku!) zaprasza do siebie islandzkich artystów. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów (spośród ponad tysiąca) do siedmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów. Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz dwóch ogólnoświatowych (Kids, Music video). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

Co ciekawe, festiwal nie tylko pokazuje filmy, tworzy tak ciekawe uzupełnienia muzyczne jak występ muzyków Múm, ale również rozwija, uczy jak mówić o filmie, jak je tworzyć, jak na nie krytycznie patrzeć. W tym roku będzie można wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach, m.in. warsztatach filmowych „Dogma według seniorów”, warsztatach dziennikarskich, jak i warsztatach dokumentalnego filmu animowanego.

Festiwal tworzy z całą pewnością kolejny światły punkt Białegostoku, ciekawe wydarzenie na jego mapie. Odsyłamy do stronu festiwalu: http://www.zubroffka.pl/


„Menschen am Sonntag” / „Ludzie w niedzielę” (1930).
02.12.2015, godz. 20.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5, Białystok
Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu pokazu)

mum/zubroffka

Written By
More from Joanna
Line-up Iceland Airwaves 2015
Iceland Airwaves 2015. 17. edycja najbardziej znanego festiwalu na Wyspie odbędzie się 4-8...
Read More
0 replies on “Múm na otwarcie Festiwalu Żubroffka”