Nordic Music Days 2017 – artystki, których nie znacie

Nordic Music Days to cykliczna impreza, odbywająca się w różnych europejskich miastach. Inspirowana zorzą polarną oddaje jej charakter – światła, cienie, kolory, formy, kształty i wartości w muzyce. Dlatego właśnie Nordic Music Days przepełnione są muzyką nową, awangardową i współczesną. W tym roku festiwal odbędzie się w Londynie – rozpocznie się 28 września i zakończy 1 października. Wśród prezentowanych artystów pojawi się bardzo liczne grono islandzkich kompozytorów.

Nordic Music Days to fantastyczna okazja bliższego poznania artystów, o których na co dzień nie jest zbyt głośno, bo muzyka którą tworzą nie jest łatwa w odbiorze. Festiwal jest prezentacją kompozytorów z kręgu muzyki współczesnej, ale także performerów i artystów sztuk wizualnych. Na przestrzeni lat odbywał się w Reykjaviku (kilkukrotnie), Sztokholmie, Helsinkach, Oslo czy Kopenhadze.

Nordic Music Days 2017 Trailer from Nordic Music Days 2017 on Vimeo.

Wśród kilkudziesięciu artystów zaproszonych do udziału w Nordic Music Days 2017 znaleźli się także pochodzący lub tworzący na Islandii: Anna Thorvaldsdottir, Bára Gísladóttir, Ben Frost, Bergrún Snæbjörnsdóttir, Daníel Bjarnason, Hildur Guðnadóttir. Większość z nich jest doskonale znana polskiej publiczności i czytelnikom muzykaislandzka.pl. Okazuje się jednak, że nie wszyscy. Myślę, że warto przybliżyć dwie postacie, o których na naszej stronie dotąd nie pisałem. To Bára Gísladóttir i Bergrún Snæbjörnsdóttir.

Bára Gísladóttir zaczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 5 lat. Gdy miała lat 13 zdała sobie sprawę, że nie lubi tego instrumentu i przerzuciła się na kontrabas. Studiowała kompozycję na Iceland Academy of Arts (pod kierunkiem Hróðmara I. Sigurbjörnssona) i kontrabas u Hávarðura Tryggvasona. Po ukończeniu studiów w 2013 roku dostawała kolejne granty (m.in. Iceland Innovation Center i Leonardo da Vinci Association). Potem wyjechała na dalsze studia kompozytorskie w Mediolanie. Aktualnie dzieli życie między Reykjavikiem a Kopenhagą, gdzie kończy studia na The Royal Danish Academy of Music. Bára współtworzy kolektyw artystyczny Errata. Sporo koncertuje solo, a także z projektem Náttey, który założyła w styczniu 2015. Występowała ze Skark Ensemble, S.L.Á.T.U.R. i the Iceland Symphony Orchestra. Była też kontrabasistką w grającym muzykę bałkańską zespole Orphic Oxtra. Jej utwory wykonywały takie grupy, jak Duo Harpverk, Mimitabu czy Vertixe.

Okazuje się, że artystka bardzo lubi Polskę, zwłaszcza Kraków. Z zainteresowaniem śledzi też to, co dzieje się w polskiej muzyce współczesnej. Obecnie Bára pracuje nad nowym albumem – „Mass for some”, który zostanie wydany w październiku.

http://www.baragisladottir.com/
https://soundcloud.com/baragisla

Bergrún Snæbjörnsdóttir to artystka żyjąca między Oakland (gdzie kończy właśnie studia kompozytorskie w Mills College) i Reykjavikiem. Ukończyła też studia na Iceland Academy of the Arts (róg oraz kompozycja w nowych mediach). Jest jednak nie tylko kompozytorką i muzykiem, zajmuje się również sztukami wizualnymi. Tworzy interaktywne instalacje wideo i animacje, oczywiście w ścisłym powiązaniu z muzyką. Jej utwory grały takie grupy, jak: Oslo Philharmonic (NO), Decibel (AUS), Iceland Symphony Orchestra (IS), Scenatet (DK) i Avanti! Chamber Orchestra (FI). Jako muzyk, Bergrún występowała też i nagrywała z takimi artystami, jak choćby Sigur Rós, Björk, Of Monsters And Men czy Ólafur Arnalds (róg i waltornia). Jej głos można też usłyszeć w utworze „Hver er ég?” grupy Grísalappalísa (album „Ali”). W swojej twórczości Bergrún nie idzie łatwą drogą, eksperymentuje z dźwiękami i nadaje im inny, widzialny wymiar.

www.bergrun.com
https://vimeo.com/bergrun

Nordic Music Days 2017 – 28 września – 1 października, Southbank Centre, Londyn.

Written By
More from Bartek Wilk
Tónlist #11, środa 8 lutego 2017 r.
Tónlist #11, środa 8 lutego 2017 r. Bez albumu wieczoru.  Sóley –...
Read More
0 replies on “Nordic Music Days 2017 – artystki, których nie znacie”