Solowy album Högni Egilssona i występy w Polsce

Dwa lat temu pisaliśmy o koncertach Högni Egilssona w naszym kraju. Z ogromną radością ogłaszamy, że artysta wraca do Polski i to ze swoim pierwszym solowym albumem! Premiera „Two Trains” już 20 października. W grudniu artysta pojawi się w trzech polskich miastach. Wystąpi z trio, a na scenie towarzyszyć mu będzie ex-członek GusGus – President Bongo.

7.12 (czwartek) – Katowice,  Kinoteatr Rialto
8.12 (piątek) – Warszawa, Cafe Kulturalna
10.12 (niedziela) – Poznań, Scena na Piętrze

Gdy w 2008 roku młody i przystojny kompozytor Högni Egilsson zdobył podwójne„Icelandic Music Awards”  czyli islandzki odpowiednik „Grammy”  jako „najlepszy debiutant” i „najlepszy twórca piosenek”, jasne było, że na północnej wyspie narodziła się kolejna – po Sigur Rós, GusGus czy Björk – wielka gwiazda. Rok później wraz ze swoją grupą Hjaltalin, Egilsson został zaproszony na festiwal Open’er w Gdyni. W 2010 roku kolejny krążek jego zespołu zatytułowany Terminal” wybrany został na Islandii Albumem Roku 2010, zostawiając w tyle m.in. płyty Jónsi-ego z Sigur Rós i Múm. W tym samym roku Högni dołączył też do składu znakomitych GusGus, nagrywając z nimi bestsellerowy krążek „Arabian Horse”.

Wraz z zespołami GusGus i Hjaltalin kilkukrotnie występował w Polsce, wyprzedając koncerty dla ponad tysięcznej publiki w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu. Blondwłosy wokalista podbił serca przede wszystkim płci pięknej, doskonale uzupełniając się na scenie z weteranami – Danielem Augustem i Biggie’m. Högni napisał też kolejne świetne piosenki na ostatni dotychczas album GusGus „Mexico”. Został także gwiazdą znakomitego teledysku do piosenki „Obnoxiously Sexual”.

Podczas tak udanego dla islandzkiej drużyny piłkarskiego turnieju Euro 2016 towarzyszył  reprezentacji podczas każdego meczu, zaś jego radosną celebrację zarejestrowały telewizyjne kamery, co tylko przysporzyło mu popularności tak w ojczystym kraju jak i w całej Europie.

W Islandii jest prawdziwą gwiazdą – nie tylko muzyczną. Ceniony jest za kompozytorski talent, artystyczną wrażliwość, ale też sportowe pasje (występuje w lokalnym teamie koszykarskim). Tworzy także muzykę do sztuk teatralnych i filmów (m.in. „Days Of Gray”) oraz współpracuje z elektroniczną grupą Gluteus Maximus. Z różnymi swoimi projektami odwiedził największe europejskie festiwale: poza Open’erem także sławne Roskilde czy Sziget. W Polsce grał także na poznańskim teatralnym Festiwalu Malta.

Najnowszy solowy album Högniego „Two Trains” ukaże się 20 października nakładem prestiżowej wytwórni Erased Tapes, dla której nagrywają też m.in. Kiasmos, Olafur Arnalds czy Nils Frahm. Podczas sesji nagraniowych Islandczyk zaangażował 40 osobowy chór męski i orkiestrę smyczkową, które uzupełniają brzmienia elektroniczne, pianino i znakomity głos samego artysty. To album pokazujący bardziej melancholijne oblicze zdolnego kompozytora i muzyka, choć nie brakuje też na nim żywszych melodii i rytmów.

 

Lista utrworów:

1. „Andaðu”
2. „Shed Your Skin”
3. „Komdu með”
4. „Crash”
5. „Dragðu mig”
6. „Óveðursský”
7. „Break-up”
8. „Moon Pitcher”
9. „Parallel”
10. „Enn næða orð”

 

 

 

Wydarzenia na Faceboooku:

Katowice, Warszawa, Poznań

*materiały organizatora

 

More from Kasia Filipek
Júníus Meyvant na Na Soundrive Fest
Wczoraj, po godzinie 19. ogłoszony został pierwszy wykonawca, który zagra na tegorocznym...
Read More
0 replies on “Solowy album Högni Egilssona i występy w Polsce”