Nominacje do tegorocznej nagrody Nordic Music Prize

Poznaliśmy artystów i albumy nominowane do tegorocznych nagród Nordic Music Prize. Wśród nich znalazło się troje przedstawicieli Islandii – Björk z albumem Utopia, Högni i jego Two Trains oraz Alva Islandia i Elegant Hoe. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w dniach 1-3 marca.

Oto pełna lista nominowanych:

Katinka (DK)
Vi Er Ikke Kønne Nok Til At Danse

Katinka to zarówno zespół, jak i imię jego wokalistki. Poza muzyką Katinka Bjerregaard tworzy też poezję. „Vi Er Ikke Kønne Nok Til At Danse” (We’re Not Pretty Enough To Dance) to debiutancki album jej zespołu.

 

Solbrud (DK)
Vemod

Zdecydowanie najcięższa z propozycji. Jak widać i słychać, duński black metal ma się bardzo dobrze. Vemod to trzecia płyta grupy, dzięki której znalazła uznanie kapituły Nordic Music Prize.

 

Kaukolampi (FI)
1

Timo Kaukolampi jest jedną z najważniejszych postaci na fińskiej scenie alternatywnej. W swoich projektach, jak Op: l Bastards i K-X-P łączył surową energię garażowego rocka z muzyką elektroniczną i krautrockiem. Jego pierwszy solowy album jest całkowicie elektroniczny i minimalistyczny, a jednocześnie pełen głębokiej melancholii. Utwór „Epiphyte (Requiem for Mika)” artysta dedykował swojemu przyjacielowi Mika Vainio z Pan Sonic, który zmarł w zeszłym roku.

 

Astrid Swan (FI)
From The Bed And Beyond

Autorka piosenek, piosenkarka i pianistka Od 12 lat komponuje i tworzy w nurcie artystycznego popu. From the Bed and Beyond to jej piąty album, bardzo osobisty i autobiograficzny. Delikatne melodie i chwytliwe refreny silnie kontrastują z poważnymi tematami poruszanymi w tekstach (walka z chorobą, lęk przed śmiercią).

 

Björk (IS)
Utopia

Tym albumem Björk znów wpuszcza promienie światła do swojej twórczości. Zdecydowanie inny od poprzedzającego (Vulnicura), zwłaszcza w warstwie tekstowej i klimacie. Björk tworzy własny świat, który nie jest łatwy w odbiorze. Wciąż eksperymentuje i nieustannie poszukuje. Utopia powstała przy współpracy z muzycznym bratem artystki, pochodzącym z Wenezueli producentem Arca.

 

Högni (IS)
Two Trains

Pierwszy solowy album lidera Hjaltalín, jednego z najlepszych islandzkich zespołów XXI wieku. Podczas gdy grupa jego specjalizuje się w oryginalnym chamber-popie, Two Trains jest albumem zupełnie innym. To płyta elektroniczna i wielowarstwowa. Wyprodukowana przez President Bongo (GusGus). Krótko mówiąc, jest to nowoczesny skandynawski pop-noir.

 

Alvia Islandia (IS)
Elegant Hoe

Druga fala hip-hopu na Islandii właśnie przybiera na sile. Szczególnie aktywne w tym muzycznym gatunku są kobiety. To właśnie one produkują surrealistyczne, awangardowe płyty, świeże, oryginalne, psychodeliczne i konfrontacyjne, szczególnie w kwestiach polityki dotyczącej płci. W tej dziedzinie Alvia Islandia jest jedną z bardziej znaczących postaci. Elegant Hoe została wydana przez jej własny label GumGumClan.

 

Kim Myhr (NO)
You | Me

Jeden z najbardziej otwartych i twórczych norweskich artystów wydał swój album dla małej wytwórni Hubro. Kim Myhr przekracza granice między tradycyjnym folkiem, awangardowym rockiem, jazzem, popem i muzyką współczesną. To wyjątkowy gitarzysta i kompozytor, który w ubiegłym roku nagrał album z Jenny Hval. You | Me to trwający 40 minut nieprzerwany utwór stworzony w ciągu pięciu miesięcy w studio.

 

Susanne Sundfør (NO)
Music For People In Trouble

Sundfør jest jedną z najbardziej uznanych norweskich artystek. Album Music For People In Trouble jest płytą intymną, zwłaszcza w warstwie brzmieniowej. Nastrojowe utwory, czasami zagrane jedynie na nylonowych strunach gitary, z elementami folku czy muzyki country. Jej głos nigdy nie brzmiał lepiej.

Fever Ray (SE)
Plunge

Nie ma nikogo, kto byłby choć odrobinę podobny do Karin Dreijer. Plunge to jej drugie wydawnictwo pod szyldem Fever Ray. Była wokalistka The Knife kontynuuje swoją podróż przez mało uczęszczane drogi – artystycznie i konceptualnie. To jednocześnie zabawa i wyzwanie. Plunge odkrywa granice między miłością i wojną, ciałem i duszą, seksem i przemocą.

 

Mwuana (SE)
Triller

Triller był w Szwecji najlepszym ubiegłorocznym albumem R&B. Czerpiący inspiracje od takich artystów, jak Drake czy Marvin Gaye debiutujący szwedzki muzyk Robin ‘Mwuana’ Nyström udowadnia, że wielkie światła światowej sceny muzycznej mogą zaświecić także na odległych szutrowych drogach szwedzkiej prowincji.

 

Yung Lean (SE)
Stranger

Yung Lean i jego Sad Boys zostali ogłoszeni sensacją szwedzkiego hiphopu w 2013, kiedy debiutowali z serią swoich singli. Album Stranger przenosi Yung Lean na kolejny poziom jego kariery. To płyta o pokoleniu internetowym, gdzieś na granicy dorastania. Jak zgodnie twierdzą krytycy, to album zawierający najlepsze jak dotychczas piosenki Yung Lean.

Członkowie The Nordic Jury to: Arnar Eggert Thoroddsen (IS), Audun Vinger (NO), Ilkka Mattila (FI), Niklas Elmer (SE) i Ralf Christensen (DK). To oni wybrali 12 najlepszych albumów 2017 roku. Zwycięzcę wybierze międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą: Jeanette Lee (Rough Trade), Jude Rogers (The Guardian), Laurence Bell (Domino Records) i Stuart Maconie (BBC).

Źródło: BY:LARM

Written By
More from Bartek Wilk
Druga część reportażu z 13. edycji Sacrum Profanum
O występach Islandczyków na tegorocznym Sacrum Profanum już pisaliśmy. Naszą relację znajdziecie...
Read More
0 replies on “Nominacje do tegorocznej nagrody Nordic Music Prize”