Najważniejsze wydarzenia mijającego roku

Kończący się właśnie rok obfitował w muzyczne i kulturalne wydarzenia związane z Islandią, które miały miejsce w naszym kraju. W 2010 roku gościliśmy pewnie więcej islandzkich artystów niż w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

W maju, na lubelskim festiwalu KODY wystąpili – Steindór Andersen i Hilmar Örn Hilmarsson.

W sierpniu, publiczność odbywającego się w Katowicach OFF Festiwalu mogła zobaczyć FM Belfast.

Z kolei we wrześniu Kraków przeżył istny najazd islandzkich muzyków – na 8. Sacrum Profanum wystąpił Mum z przyjaciółmi, wśród których byli: Amiina, Benni Hemm Hemm, FM Belfast, Seabear, Mugison, a także nieodłącznie związane z muzyką artystki – Lilja i Inga Birgisdottir. Więcej info na stronie Sacrum Profanum.

Na zakończenie festiwalu dwukrotnie wystąpił też Jónsi ze swoim live-bandem, a w nim zagrali: Alex Somers (Riceboy Sleeps), Ulfur Hansson (Swords of Chaos, Klive), Ólafur Björn Ólafsson (Óbó) i Thorvaldur Thór Thorvaldsson (znany jako Doddi, jego solowa – jazzowa płyta do posłuchania na gogoyoko).

Miesiąc później na Festiwalu Kulturalne Oblicza Islandii pojawili się kolejni islandzcy muzycy – Berglind Ágústsdóttir i Daníel Ágúst (dawny wokalista GusGus), a także DJ Thor i DJ Fairyboy Lumirssón. Swoje prace prezentowali też artyści z Crymo Galeri. Pojawili się też islandzcy pisarze (m.in. Steinar Bragi i Hallgrímur Helgason) oraz poeci związani z grupą Nyhil. Przeczytaj informację i pobierz książkę fistiwalową na stronie organizatora – krytykapolityczna.pl

Oprócz występów festiwalowych, z koncertami w Polsce wystąpili: Seabear, ET Tumason i Ólafur Arnalds.

Dla nas, koniec tego pełnego islandzkich wydarzeń roku jest jednocześnie początkiem. Początkiem nowego projektu, który właśnie oglądacie. Mamy nadzieję, że to „agaetis byrjun” portalu muzykaislandzka.pl. Życzymy Wam, żeby nowy, 2011 rok był co najmniej tak hojny w muzyczne wydarzenia rodem z Islandii, jak ten, który właśnie minął.

Zdjęcie: Sacrum Profanum na facebooku

[poll id=”2″]

Written By
More from Bartek Wilk
Bloodgroup – Nowy Sącz, 7 lipca 2011 – Spóźniony Słowik
Pewnie wielu z obecnych na czwartkowym koncercie Bloodgroup napisałoby lepszą relację, wymieniając...
Read More
Leave a comment