Kto zachwyci w 2011?

cd

Wkroczyliśmy w nowy rok, nowe postanowienia, plany i decyzje.  Zasypani zostaliśmy podsumowaniami roku 2010, rankingami i notowaniami. Kto był fajny, a kto mniej, kto dał rade, komu raczej słabiej. Niebawem poznamy najlepiej sprzedającą się zeszłoroczną płytę według gogoyoko.com, ale póki co spójrzmy przed siebie. Pora na wgląd w najbliższą dwunastomiesięczną przyszłość, w zapowiedzi płytowe z islandzkiego podwórka.

Eliza Newman – Pie in the sky

eliza

Już w lutym ukaże się drugi album sympatycznej Elizy, która zyskała rozgłos dzięki singlowi Eyjafjallajökull opowiadającemu o niesfornym wulkanie, który przysporzył wiele problemów całemu światu. Karierę rozpoczęła jako frontmenka żeńskiej grupy Bellatrix i zespołu Skandinavia. Solową karierę zapoczątkował album Empire fall, który został ciepło przyjęty przez krytykę, a utwory takie jak Queen of solitude pozostają w pamięci na długo. Pie in the sky nagrywany był w Londynie i Islandii z producentem Gísli Kristjánssonem.
Promuje go singiel Ukulele song for you.

Posłuchaj tutaj

Bang gang – początek 2011

bang

Jak podaje ich myspace, nowy album in early 2011, oprócz tego nie zdradzili więcej szczegółów. Dodają, że wraz z kolejnym albumem wypuszczą na rynek linię ubrań. Miejmy nadzieję, że po słabym Ghosts from the past i nudnym koncercie na Iceland Airwaves, Bang Gang nagra coś na miarę swoich możliwości.

Gus Gus – kwiecień 2011.

gus

Chyba żaden inny zespół nie zmieniał swojego składu osobowego tak wiele razy. W szeregach Gus Gus występowała Emiliana Torrini oraz Hafdís Huld oraz wielu innych świetnych islandzkich muzyków. Ich ósmy album zapowiadany jest na kwiecień, chociaż ta data może być elastyczna i tym samym album opóźnić. Sam  Daníel Agúst pracuje równocześnie nad kolejną solową płytą. Rezultaty poznamy niebawem.

Bjork – 2011

bjork

Ta pani wzbudza największe emocje i oczekiwania względem nowego wydawnictwa. Volta była jaka była, więc spragnieni miłośnicy oczekują czegoś na miarę niedawnego duetu z Antonym Hegarty (Flétta z albumu Swalights). Sama zainteresowana oddała się w wir pracy i walki o ochronę środowiska w Islandii (przyp.red.), ale w wywiadzie dla Pitchfork na pytanie czy pracuje nad czymś odpowiedziała krótko i treściwie: Yes, it will be ready in few months. Czekamy zatem :)

Wywiad do przeczytania tu.

Sigur Rós – 2011

sigur

Zespół, który również wzbudza wiele emocji, wszak ich album Ágætis byrjun został uznany za najlepszy islandzki album wszech czasów ( ranking przeprowadzony przez Icelandic National Radio oraz Tonlist.is). Kolejne wydawnictwa nie zbliżyły się do ideału, ale rzadko rozczarowywały. Jónsi ponadto rozpoczął solową karierę, angażując się w projekt Riceboy Sleeps z partnerem życiowym Alexem oraz wydając solową płytę Go. W wywiadzie udzielonym magazynowi Under The Radar wyznał, że bardzo chce wrócić do studia z kolegami z zespołu i jeszcze w tym roku wydać album pod szyldem Sigur Rós. Miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Cały wywiad do przeczytania tu.


More from dawid po prostu
Björk przedstawi projekt Biophilia
Manchester International Festival z dumą ogłosił, że właśnie u nich Björk rozpocznie...
Read More
Leave a comment