ocnos.com – hiszpańska strona fanów Sigur Rós

Kilka miesięcy temu, przy okazji publikacji na stronach sigur-ros.art.pl rozmowy z Darrenem Webbem zapowiedziałem cykl artykułów o stronach fanów Sigur Rós z różnych stron świata. Z różnych względów (choćby praca nad muzykaislandzka.pl) czas publikacji tych tekstów trochę się przesunął. Ale dziś zaczynam nadrabiać zaległości. Pierwszy tekst dotyczy hiszpańskiej strony ocnos.com. Rozmawiałem z Alberto – twórcą i administratorem tej strony. Zapraszam zresztą do jej odwiedzenia, choć język hiszpański nie jest u nas bardzo popularny i pewnie będą trudności z pełnym zrozumieniem tekstów, to jednak warto przyglądnąć się stronie ze względu na jej klimat i grafikę.

Cały wywiad – w polskiej i anglielskiej wersji językowej znajdziecie też na stronie www.sigur-ros.art.pl, dla której został przeprowadzony – http://www.sigur-ros.art.pl/news-web/?p=1039


Naszym rozmówcą jest Alberto, z hiszpańskiej strony fanów Sigur Rós – ocnos.com. Choć strona jest w języku hiszpańskim i pewnie niewielu z Was będzie w stanie zrozumieć cokolwiek, to jednak warto tam zajrzeć. Staranna i klimatyczna grafika przyciąga i sprawia, że chce się choć na chwilę zanurzyć w tajemnicznym świecie Sigur Rós espańol…

Bartek: Alberto, opowiedz nam jak to wszystko się zaczęło...?

Alberto z ocnos.com: Ocnos powstało na początku 2002 roku. Początkowo strona nazywała się oknos.net, a jej wygląd był raczej prosty… Byłem w szoku, kiedy odkryłem Agaetis Byrjun i musiałem podzielić się moją miłością do zespołu z innymi ludźmi. Wtedy, w 2002 roku nie było łatwo znaleźć jakichkolwiek informacji o Sigur Rós (internet nie był taki, jakim jest teraz). A w języku hiszpańskim było jeszcze trudniej… Tak więc stworzyłem stronę jako podziękowanie dla zespołu, mając nadzieję, że mówiący w języku hiszpańskim będą mogli odkryć zespół i podzielić się z innymi miłością do ich muzyki. Myślę, że ten cel został osiągnięty i jestem z tego dumny! Jednakże teraz, na tym etapie wydaje mi się, że strony fanów nie są już tak użyteczne jak kiedyś. Sigur Rós są bardzo znanym zespołem i mnóstwo źródeł wiedzy o nich, jak Wikipedia, Facebook pozwalają ludziom być w stałym kontakcie z ich ulubioną kapelą. Może my, tworzący strony fanów jesteśmy kimś z przeszłości! Ale na pewno mieliśmy swoje pięć minut.

Bartek: Ile osób jest zaangażowanych w tworzenie Waszej strony?

Ocnos.com: Jest tylko jedna osoba: ja. Chociaż udało mi się przekonać przyjaciela, żeby zrobił fajny design dla strony. Lata później, dwie inne osoby stworzyły ten obecny wygląd. Cieszę się, że to zrobili, bo strona jest piękna.

Bartek: W jakim języku jest Wasza strona?

Ocnos.com: Jest po hiszpańsku. Przetłumaczyłem teksty z Von i Agaetis Byrjun z pomocą mojego brata, młodego pisarza. Chociaż oficjalne teksty nigdy się nie ukazały, więc ta praca nie jest zakończona.

Bartek: Jakiego rodzaju artykuły, wiadomości można znaleźć na Waszej stronie? Dotyczą tylko Sigur Rós?

Ocnos.com: Ocnos jest poświęcona tylko Sigur Rós. Jednak na naszym forum jest wiele wątków dotyczących solowe projektu Jonsiego, muzyki islandzkiej, Amiiny. Ludzie mogą znaleźć podstawowe informacje: wiadomości, biografie, dyskografie (z hiszpańskimi recenzjami), tłumaczenia tekstów, zdjęcia, video, historię, wywiady z hiszpańskich mediów i od A do Z – dział ze śmiesznymi lub interesującymi informacjami o zespole. Jest też dział poświęcony koncertom, z listą wszystkich koncertów, zdjęciami i recenzjami ludzi, którzy byli na występach zespołu w Hiszpanii czy Ameryce Łacińskiej.

Bartek: Prowadzicie forum dla fanów z Waszego kraju?

Ocnos.com: Tak, mamy forum, które zrzesza fanów z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Nazywa się Ocnos Cafe i mamy blisko 400 zarejestrowanych aktywnych użytkowników. W przeszłości było ich więcej, ale zbyt wiele zmian technicznych zniechęciło ich w końcu do rejestrowania się (przykro nam!). Mamy tam trzy pokoje – Sigur Rós, Muzyka i Pozostałe tematy.

Bartek: Zdarzyły się Wam jakieś wyjątkowe przygody, zabawne historie związane ze stroną?

Ocnos.com: Prowadzenie ocnos jest ubogacającym doświadczeniem. Kilka razy rozmawiałem z członkami zespołu, poznałem kilkoro fanów i wciąż mamy ze sobą kontakt. Poza tym jestem też w kontakcie z jednym z webmasterów oficjalnej strony, to całkiem miły człowiek.

Era Takk… była najbardziej interesującym czasem. Ponieważ ludzie z hiszpańskiego oddziału EMI zaangażowali się w promocję naszej strony i mieliśmy kilka fajnych konkursów i nagród. Udało nam się też zorganizować specjalny wieczór z nową płytą, jeszcze przed jej wydaniem, impreza dla 20 fanów w biurach EMI w Madrycie.

Bartek: Coś jeszcze chciałbyś nam opowiedzieć?

Ocnos.com: Jak już mówiłem, to była wielka radość i przyjemność prowadzić ocnos i dać ludziom możliwość odkrycia i poznania bliżej tego cudownego zespołu…

Bartek: Alberto, dzięki za rozmowę. Pozdrawiamy Ciebie i wszystkich hiszpańskich fanów Sigur Rós!

Zapraszamy do odwiedzania – www.ocnos.com


Written By
More from Bartek Wilk

Futuregrapher: I’m excited to experience Katowice and Warsaw

On the 13th of April Futuregrapher will play in Katowice and it’ll...
Read More

Dodaj komentarz