Skálmöld – wikingowie z Islandii

Jak przystało na kraj nordycki, Islandia może się poszczycić również muzyczną reprezentacją wagi ciężkiej. Zespół Skálmöld w listopadzie ubiegłego roku podpisał umowę z firmą fonograficzną z Wysp Owczych, po czym dzięki Napalm Records, z którym ostatnio Islandczycy nawiązali współpracę, debiut o tytule ‘Baldur’ będzie dostępny od 27. lipca na całym świecie.

Muzyka Skálmöld może być uznana za metal zabarwiony zimną islandzką ciemnością i różnorakimi naleciałościami folkowymi. Zespół powstał latem 2009, jako niezobowiązujący projekt pięciu Islandczyków, którzy właściwie udzielali się aktywnie w innych zespołach, ale o całkiem innym muzycznym spectrum działania. Mimo to zaczęli pracę nad tym, co nazwać można debiutem fonograficznym. Po kilku miesiącach do składu dołączył klawiszowiec Gunnar Ben i tak drużyna już pozostała na dobre.

W styczniu ubiegłego roku nagrali 2 piosenki na swoją demówkę, która była próbą wyklarowania się brzmienia zespołu. Cztery miesiące później panowie zamknęli się w studiu nagraniowym i nagrali płytę 'Baldur’ – album koncepcyjny, opowiadający dramatyczne dzieje islandzkiego wikinga o tym imieniu. Stąd też teksty należą do bardziej ambitnych i trzymają się ściśle zasad tradycyjnych islandzkich utworów poetyckich.

Zatem nieubłaganym krokiem zbliża się promocja płyty w postaci europejskiej trasy koncertowej, ale zanim to nastąpi, Skálmöld będzie można zobaczyć 7. lipca na islandzkim festiwalu Eistnaflug oraz 4. sierpnia na niemieckim Wacken Open Air.

Skálmöld na myspace


Written By
More from úlfurinn
OFF Festival – Retro Stefson
19 lipca 2011 roku. Otwierając oczy tego dnia byłam przekonana – Retro...
Read More
Leave a comment