„Bjerki, czyli ballady i lullaby” – Björk po polsku!!!

Od wczoraj, 24 stycznia, trwa seria niezwykłych koncertów,  które inspirowane są  twórczością genialnej Islandki– Björk. Sopocki klub Atelier przez trzy kolejne wieczory zaprezentuje próbę zmierzenia się z twórczością artystki. Nie będzie to jednak zabawa w covery. Wokalistka i aktorka teatralna Agata Warda podzieli się swoimi luźnymi interpretacjami utworów Björk w języku polskim.

Organizatorzy tak opisują to wydarzenie:

„Koncert Bjerki, ballady i lulaby nie jest hołdem składanym zjawisku jakim jest Bjork. Owszem – na pewno wynika on z fascynacji twórczością artystki (użycie wobec niej wyłącznie słowa piosenkarka zubożyłoby jej fenomen). Wszystko czego dotyka naznaczone jest jej indywidualnością i nie ma znaczenia czy w danym momencie jest kompozytorką, aranżerką, aktorką czy producentką. W dodatku jej utwory nigdy nie są dziełami zamkniętymi. Przez cały czas ewoluują, żyją własnym życiem, inspirują: niejednokrotnie udawało nam się usłyszeć tę samą kompozycję wykonywaną przez Bjork w zupełnie inny sposób, przez kompletnie inne składy instrumentalne.”

Tłumaczeniami zajęła się Dusia Klamka, która unikała jednak dosłowności, a raczej skupiła się na klimacie i przekazie. W ten sposób powstało dwanaście tłumaczeń utworów z różnych wydawnictw artystki. Same koncerty będą wyciszone, akustyczne. Agata Warda wystąpi z trzyosobowym zespołem, którego brzmienie opiera się na gitarze, perkusji oraz fortepian.


Szczerze zazdroszczę wszystkim, którym dane będzie usłyszeć interpretacje utworów  Björk.
Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia i mamy nadzieję, że niebawem odbędą się koncerty w innych miastach.

Źródło

More from dawid po prostu
Wielcy ubiegłoroczni niedocenieni
Rok 2010 należał do Islandii. Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości....
Read More
Leave a comment