14. album Mezzoforte – Islands

Legend muzyki islandzkiej z ostatnich dwóch dziesięcioleci przedstawiać specjalnie nie trzeba. Każdy słyszał o Björk i Sigur Rós i wie, skąd pochodzą. Sprawa nie jest już taka oczywista, gdy patrzy się dalej w przeszłość. I tak już 35 lat minęło, odkąd skład Mezzoforte wystartował w Reykjavíku ze swoją mieszanką jazzu, funku i fusion. Pewnie część z Was nawet nie wie, że kojarzy skądś utwór Garden Party, który otworzył funkującemu kwartetowi drogę do kariery w 1983 roku. Od tamtego czasu Mezzoforte nosi miano jednego z najważniejszych europejskich zespołów grających fusion.

Otóż to – 35. rocznica! To wcale niemało, a Mezzoforte nadal roztacza swe muzyczne wdzięki na całym świecie. Świetna okazja, by wydać coś nowego, więc… Islands pojawi się na rynku 8 lipca! Album dokumentuje proces muzycznego dojrzewania zespołu i jest kolejną perełką do niemałej już dyskografii. Będzie to już 14. wydawnictwo. Pierwsze zostało wydane w 1979 roku, a ostatnia płyta pochodzi z 2010 roku (Volcanic).

Tytuł Islands odzwierciedla fakt, że album został nagrany w różnych miejscach przez okres kilku miesięcy w 2011 roku, za wyjątkiem jednego utworu, który został zarejestrowany w 2008 roku. Nagrania miały miejsce na Islandii – w stolicy i na Vestmannaeyjar, Wyspach Owczych oraz… w Berlinie w legendarnym Hansa Studio, którego okna wychodziły na Mur Berliński, który otaczał Berlin Zachodni, czyniąc z niego wyspę.

Islands
1. Angel Town
2. Suitcase
3. Time Out
4. Funky Homer
5. Heimaey
6. B&B
7. 09:08
8. Here And Now
9. Islands


Dziewiątka nowych kompozycji, które pojawią się na płycie, brzmi nieco bardziej „akustycznie” niż zazwyczaj w wykonaniu Mezzoforte. Eyþor Gunnarson przy pracy nad tym albumem zdecydowanie bardziej wolał fortepian niż keyboard. Perkusja Gulliego Briema brzmi bardziej jazzowo, zaś gitara Bruno Müllera funkująco wpasowuje się w klubowy styl. Sekcja dęta zajmuje swoją przestrzeń na charakterystyczne solówki, a Jóhann Ásmundsson, który odpowiada za mix, scala wszystkie te czynniki swoim basem niczym klamrą.

Gdy zaczynali, była ich czwórka, mieli zaledwie po 16 lat. Do 1996 z pierwotnego składu pozostali Eyþor Gunnarsson, Jóhann Ásmundsson i Gulli Briem (Friðrik Karlsson wyjechał do Anglii). Wtedy to zapadła decyzja o rozszerzeniu działalności o kolejny instrument – saksofon Óskara Guðjónssona. W 2006 roku skład Mezzoforte stał się międzynarodowy, a dokładniej mówiąc islandzko-niemiecki, bowiem dołączył gitarzysta Bruno Müller i Sebastian Studnitzky, dodając kolorytu swoją trąbką. Ten mariaż historii zespołu i świeżej krwi doprowadził do wytworzenia nowej energii, która rośnie w niezliczonych klubach i na występach festiwalowych od Oslo po Tokio i od Cape Town aż do Moskwy.

Na lato i jesień zapowiada się intensywna trasa koncertowa po Europie.

Mezzoforte.com

Written By
More from úlfurinn

Garść newsów od Hjaltalín

Tak jak obiecywał, zespół Hjaltalín oficjalnie wydał nowy utwór Engill Alheimsins, który...
Read More

Dodaj komentarz