Only uniqueness is success. Osobliwości performansu islandzkiego

Chcecie wzbogacić swoją wiedzę o islandzkiej sztuce? W najbliższą środę będziecie mieli okazję poznać najbardziej interesujące performatywne projekty z Islandii, a wszystko za sprawą Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. To tam, w ramach cyklu „Na warsztacie…” odbędzie się wykład Małgorzaty Dancewicz – Only uniqueness is success. Osobliwości performansu islandzkiego. Polecamy!

“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach.

MAŁGORZATA DANCEWICZ — Only uniqueness is success. Osobliwości performansu islandzkiego 28.11.12 Wykład Start: 28.11.2012 (środa), godz. 18.

Czy w miejscu, gdzie wszystkie góry są rodzaju żeńskiego, w grudniu odwiedza dzieci trzynastu Świętych Mikołajów a ludzie posługują się najstarszym językiem w tej części globu, istnieje dyskurs opozycji pomiędzy tym co piękne a szpetne, zrodzone z wiedzy i  władzy, między tym, co męskie a kobiece? Wykład będzie przeglądem najbardziej interesujących performatywnych projektów islandzkich oraz analizą porównawczą, przeprowadzoną na przykładzie dwóch generacji performerów – pokolenia lat 50., których twórczość zorientowana jest na naturę, choć zainteresowanie i respekt dla żywiołów manifestowane są poprzez nowe media oraz pokolenia performerów działających od lat 90., którzy w post punkowej formie koncentrują się na kulturze, jako formie agresji i represji.  Podsumowaniem będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy na podstawie analizowanych projektów można mówić o islandzkim performansie jako o odrębnym i specyficznym gatunku narodowym in statu nascendi.

Małgorzata Dancewicz
– performerka, doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim, współtwórczyni grupy INIRE, kuratorka Festiwalu INTERMEDIALE
Kurator programu debat Bartek Lis

Foto: Małgorzata Dancewicz

Informacja pochodzi ze strony internetowej Muzeum Współczesne Wrocław.
MWW na facebooku – http://www.facebook.com/MuzeumWspolczesne

Maćko, dzięki za czujność!

Written By
More from Bartek Wilk

CRYPTOCHROME – crazy little you

Trzeci utwór i klip z nadchodzącego albumu „More Human” właśnie ujrzał światło...
Read More

Dodaj komentarz