Islandzkie inspiracje – Sjón

W odpowiedzi na zapotrzebowanie, liczne pytania i prośby o prezentacje artystów (polskich i nie tylko), którzy głośno mówią o swoich islandzkich inspiracjach chcemy powołać do życia dział „Islandzkie inspiracje”. W ramach tego cyklu będziemy Wam przedstawiać ciekawe muzyczne i artystyczne zjawiska z różnych stron świata, w których Islandia odgrywa ważną rolę.  Na pierwszy ogień grupa, która ma już na koncie sporo sukcesów. Pochodzą z Łodzi, ale nazwa jednoznacznie wskazuje miejsce, gdzie bije ich muzyczne serce.

Sjón powstał w 2011 roku w Łodzi, z inicjatywy Kacpra Kaczmarka, który przez długi czas przed uformowaniem się składu zajmował się aranżowaniem oraz nagrywaniem swoich kompozycji. Kacper zaprosił do współpracy swojego brata Bartosza Kaczmarka (gitara basowa), z którym dzielił wspólne muzyczne zainteresowania. Następnie do składu dołączył Kornix Maiordomus (gitara elektryczna) oraz Michał Kowalczyk (perkusja).

Nazwa zespołu pochodzi od islandzkiego pisarza i prozaika Sigurjóna Birgira Sigurðssona (ur. 1962 w Reykjavíku) szerzej znanego jako Sjón. Inspiracja islandzką literaturą wiązała się z zamiłowaniem muzyków do krajów północy oraz do islandzkiej artystki Björk.

Zespół zaczął występować w łódzkich klubach spotykając się z bardzo przychylnymi opiniami. Pierwszym wielkim sukcesem grupy był występ w 2012 roku na festiwalu Heinekeen Open’er. Sjón wystąpił wtedy pierwszego dnia festiwalu na scenie Talent Stage. Warto zauważyć, iż zespół doczekał się koncertu na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych po niespełna roku istnienia.

Ważnym momentem dla zespołu było przypadkowe spotkanie lidera grupy Kacpra Kaczmarka i Marcina Powalskiego, który szybko dołączył do zespołu jako pianista, gitarzysta i autor efektów.

sjon3Styl muzyczny zespołu Sjón wytworzył się na drodze inspiracji zarówno muzyką rockową jak i elektroniczną. Obszar zainteresowań członków grupy Sjón dotyczy głównie muzyki brytyjskiej (Radiohead, Portishead, Block Party) oraz muzyki krajów nordyckich (Björk, Sigur Ros). Przestrzenne brzmienie kompozycji uzyskane jest poprzez szerokie użycie efektów, głównie gitarowych oraz elektronicznych. Zespół znany jest również z wyrazistego falsetowego głosu wokalisty, którego charakaterystycznym zabiegiem jest nakładanie na wokal głębokiego pogłosu.

W 2014 roku Sjón zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Ich interpretacje piosenek „Śmierć na pięć” oraz „Śmierć w bikini” najbardziej przypadły do gustu jury. Konkurs odbył się w sobotę, 23 sierpnia, w amfiteatrze nazwanym imieniem lidera Republiki. Pojawili się też na unikatowym albumie „Toruń/Od Nowa – Otwarta Scena – Live 13.12_2013”, gdzie oprócz Sjón usłyszeć można Misię Ff (samą i w duecie z Melą Koteuk), Drekoty, Magnificent Muttley i Tomka Makowieckiego.

W skład grupy wchodzą:

Kacper Kaczmarek (wokal, piano, gitara, kaoss pad)
Kornix Maiordomus (gitara, backing vocal)
Marcin Powalski (elektronika, gitara, piano)
Bartosz Kaczmarek (gitara basowa)
Michał Kowalczyk (perkusja)

https://www.facebook.com/Sjon.Band

http://sjonband.blogspot.com/

Foto: facebookowy profil zespołu

Written By
More from Bartek Wilk
Przyleć i zagraj dla szalonych studentów – od razu się zgodziłem. Rozmowa ze Snorrim Helgasonem
Na kilka godzin przed pierwszym koncertem Snorriego Helgasona w Polsce udało nam...
Read More
0 replies on “Islandzkie inspiracje – Sjón”