Mixophrygian – solowy album Daði Freyr Pétursson

Mixophrygian – to solowy projekt, za którym stoi Daði Freyr Pétursson, muzyk znanego również w Polsce zespołu RetRoBot. Zespół chwilowo zawiesił swoją działalność (z powodu wyjazdu i studiów), ale Daði Freyr, który aktualnie mieszka i tworzy w Berlinie postanowił zarejestrować swoje muzyczne pomysły i wydać na własnym albumie. Muzyka Mixophrygian to mieszanka synth popu, dance, elektroniki i alternatywy. 14 utworów składa się na album koncepcyjny, opowiadający historię człowieka, który odnajduje odpowiedzi na pytania dotyczące życia i odkrywa znaczenie wszechświata. To jednak okazuje się zbyt wielkim obciążeniem dla jego umysłu. W konsekwencji jego głowa dzieli się na dwie osobne części, a on sam zostaje przeniesiony do alternatywnego świata.

A oto historia, którą opowie Wam Mixophrygian.

Mixophrygian
Mixophrygian

1. Intro: Tęsknię za czymś nowym. Coś każe mi wyjść na zewnątrz i po prostu iść. Dochodzę do góry.

2. Universe: Na szczycie góry odkrywam sens życia i pojmuję znaczenie wszechświata. Dostęp do tej wiedzy przekracza możliwości mojego umysłu, więc moja głowa dzieli się na pół. Pozostają dwie głowy, dwie dusze.

3. Forever: W chwili, gdy mój umysł dzieli się na dwie części, zostajemy przeniesieni do innego wszechświata, alternatywnego wymiaru. Tutaj nasza wiedza nie ma żadnego znaczenia, nie obowiązują też nasze prawa. Czy utkniemy tu na zawsze?

4. New Year: Musimy się pogodzić z faktem, że ten alternatywny świat jest teraz naszą rzeczywistością. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś miało się zmienić.

5. The Love: Mija tysiąc dni, zaczynamy mieć siebie dość. Byliśmy sami przez cały ten czas, nie wiemy nawet, czy poza nami jest jeszcze ktoś. Czas wyruszyć w podróż, znaleźć kogoś innego, znaleźć miłość.

6. Me, Myself and You: Znaleźliśmy królestwo i zakochaliśmy się w księżniczce. Zakochaliśmy się obaj. Ona czuje do nas to samo, ale my nie umiemy dzielić się nią między sobą.

7. Phases: Musi być jakiś sposób, żeby podzielić to ciało. Zamienić nas w dwie osoby, żeby mogła wybrać. Wyruszamy w kolejną podróż. Po miesiącach poszukiwań odnaleźliśmy drogę.

8. Disconnected: Uświadomiliśmy sobie, że teraz jesteśmy rywalami, wracamy do niej w dwóch oddzielnych ciałach, aby dowiedzieć się, którego z nas wybierze. Nigdy nie sądziłem, że mogłaby wybrać jego, ale tak właśnie zrobiła.

9. Far Away: Ze złamanym sercem opuszczam królestwo. Jeśli nie mogę jej mieć, wolę zostać sam. Świat się kręci.

10. Two of a kind: Wkrótce odnajduje mnie tam, gdzie się ukrywałem. Mówi, że nie może wybrać między nami, że jesteśmy jedną i tą samą osobą i że być z jednym z nas, to tak jak być z połową człowieka.

11. Over: Idę z nim porozmawiać. Mówię mu, że przyszła do mnie i że nie ma sposobu na to, żeby któryś z nas był prawdziwie szczęśliwy, chyba że opuścimy tę planetę i zaczniemy nowe życie w innym miejscu. Zgadza się ze mną. Żegnamy się.

12. Spaceship: Korzystając z wiedzy, którą mieliśmy jeszcze z naszej starej planety, budujemy statek kosmiczny, który ma nas zabrać. Nasze umysły najlepiej pracują wspólnie. Jeden bez drugiego może myśleć tylko w połowie.

13. Into Nowhere: Odlatujemy, nie wiedząc dokąd, w przestrzeń, w pustkę.

14. Outro: Dryfujemy we wszechświecie.


To bardzo dobrze zagrany, nowocześnie brzmiący i przyjemny w odbiorze album. Fani głosu Daði Freyr i dotychczasowych dokonań RetRoBot z pewnością nie będą zawiedzeni. Wśród 14 utworów znajdziecie kilka instrumentalnych perełek (choćby mój ulubiony Into Silence z pięknie brzmiącym saksofonem), pojawiają się również goście. Płyta dostępna będzie w wersji cyfrowej – bandcamp, spotify, soundcloud, nie pojawi się na krążku CD, choć artysta zapowiada, że końcem roku będzie można nabyć egzemplarz z limitowanej edycji winylowej.

Muzyka, słowa, produkcja, nagrania i mix: Daði Freyr Pétursson
Wokale i nagrania wokali w utworze  „Forever”: Arna Lára Pétursdóttir
Wokale w utworze  “Two Of A Kind”: Sigrún Birna Pétursdóttir
Saksofon w utworze “Disconnected”: Philip Carlsson
Trąbka w utworze “Into Silence”: Vale Schwarzbeck
Mix wokali w utworze “Forever” i nagrania wokalu w utworze “Two Of A Kind”: Pétur Einarsson
Nagrania perkusji w utworze “Into Silence”: Lorenzo Canestri
Mastering: Magnús Øder

http://mixophrygian.wix.com/mixophrygian

http://www.facebook.com/mixophrygian

Written By
More from Bartek Wilk

Specjalny pokaz fragmentu filmu Island Songs Ólafura Arnaldsa

Wszyscy czekamy na najnowszy album Ólafura Arnaldsa – Island Songs, będący zapisem...
Read More