Islandczycy nominowani do Prix d’ Europa 2010!

Room 408 – interaktywny spektakl teatralny, którego autorkami są Steinunn Knútsdóttir i Hrafnhildur Hagalín z muzyką i dźwiękiem stworzonym przez muzyków Kira Kira został nominowany do nagrody Prix d’ Europa 2010 – w kategorii nowych mediów. Do nagrody nominowane zostało również słuchowisko radiowe pod tytułem „Blessuð sé minning næturinnar” (Niech będzie błogosławiona pamięć nocy), z oprawą dźwiękową Anny Þorvaldsdóttir. Autorem słuchowiska jest Ragnar Ísleifur Bragason, a reżyserował je Símon Birgisson

Room 408 (Pokój 408), to pełne przygód, dźwiękowe, wizualne i internetowe doświadczenie z wieloma interaktywnymi możliwościami. Thriller ocierający się o farsę opowiada historię Anny, Einara i ich córki Sonji, którzy wydają się prowadzić szczęśliwe życie w małym miasteczku na Zachodnim Wybrzeżu Islandii. Lecz kiedy bliski przyjaciel rodziny umiera skrywane dotąd sekrety wyłaniają się i rodzina wciąga się się w wir przerażających wydarzeń.

Instalacja pozwala widzom wybierać sceny z mapy opowieści, wchodzić na strony postaci lub pobrać 66 minut niepublikowanego materiału, tak by móc się nimi cieszyć z dala od komputera, na swoim ipodzie. Można też obejrzeć otwierający przedstawienie performance, transmitowany w Internecie między Helsinkami i Reykjavikiem 31 października 2009 roku.

Nagroda The Prix Europa jest otwarta na organizacje transmitujące i produkujące tego typu przedsięwzięcia, jest więc dostępna dla specjalistów pracujących w mediach ze wszystkich części Europy. Nagroda stała się największym na naszym kontynencie konkursem dla twórców produkcji telewizyjnych, radiowych i nowych mediów, ale ma jednak żadnego komercjalnego tła. W tym wydarzeniu na skalę europejską uczestniczy ponad 1000 reprezentantów ponad 40 krajów. Procedura wyłonienia najlepszych w konkursie jest przejrzysta i demokratyczna, decyzję podejmują grupy sędziów. Konkurs podzielony jest na trzy działy medialne i 9 kategorii. Nagrody, to 6 tys. euro i oficjalne trofeum PRIX EUROPA dla każdego ze zwycięzców.

Źródło: icelandicmusic.is

Written By
More from Bartek Wilk
Przyleć i zagraj dla szalonych studentów – od razu się zgodziłem. Rozmowa ze Snorrim Helgasonem
Na kilka godzin przed pierwszym koncertem Snorriego Helgasona w Polsce udało nam...
Read More
Leave a comment