RetRoBot – wywiad oraz specjalne video!

Zgodnie z obietnicą, publikujemy wywiad z najlepiej zapowiadającym się młodym zespołem – RetRoBot. Po przeprowadzonej krótkiej rozmowie, chłopcy zagrali dwa utwory specjalnie dla Was. Nagranie zostało zarejestrowane w studiu nagraniowym w ich rodzinnej miejscowości – Selfoss.

Powiedzcie coś o Waszych początkach grania razem, skąd pomysł na nazwę zespołu, dlaczego niewielkie Selfoss (powszechnie znane jako miasteczko mocno opalonych blond gwiazd i mięśniaków w sportowych samochodach z wyjętymi tłumikami) a nie stolica ?

RetRoBot zaczął się zwyczajnie, od smsa w 2011, którego treść brzmiała “hey, lets start an electo band!”. Zespół założyło dwóch kolegów Daði Freyr i Kristján Pálmi w lecie 2011. Nazwa RetRoBot pojawiła się zupełnie przypadkowo, gdy zaczęliśmy pisać pierwsze utwory. Nigdy wcześniej nie graliśmy muzyki elektronicznej, więc w trakcie tworzenia naszego pierwszego utworu „Generation”, wciąż uczyliśmy się podstaw. W styczniu 2012 do wcześniej wspomnianego duetu dołączył wokalista Gunnlaugur Bjarnason oraz gitarzysta Guðmundur Einar. Wszyscy chodziliśmy do tej samej szkoły tu, w Selfoss, także tutaj jest nasze studio i miejsce, w którym odbywają się nasze próby.


Czy islandzka natura ma jakiś wpływ na Waszą muzykę, jak to jest w przypadku większości znanych artystów z Waszego kraju takich jak Bjork, Sigur Rós czy Mum ?

Myślimy, że islandzka natura inspiruje nas praktycznie we wszystkim, co robimy, aczkolwiek nasza muzyka jest zdecydowanie bardziej inspirowana ludźmi.

Czym się kierujecie pisząc teksty ?

Teksty na naszą debiutancką EP-kę, którą właśnie teraz kończymy, są wszystkie napisane według tej samej koncepcji. Świat zmierza ku końcowi i nie ma tak naprawdę nic, co moglibyśmy zrobić, by powstrzymać ten proces. Nasze pokolenie nie jest zdolne, by to do siebie przyjąć, jednak chyba każda generacja myśli podobnie. Nasz debiutancki album będzie jednak zupełnie inny.


Wkrótce wybieracie się na trasę koncertową do Polski, jakie są wasze oczekiwania względem polskiej publiczności i samego kraju ?

Jesteśmy bardzo podekscytowani wyjazdem do Polski, gdyż słyszeliśmy wiele dobrego od osób, które już tam były. Wydaje nam się więc, że będzie to naprawdę świetna trasa! Mamy nadzieję, że polska publiczność lubi się ruszać podczas koncertów :)


Jak przedstawiają się Wasze plany na najbliższą przyszłość? Koncerty, nagrania, może jakiś teledysk ?

Skupiamy się teraz bardzo na końcowym doszlifowaniu naszej EP-ki, gramy dosyć dużo koncertów tu na Islandii,a wkrótce także wybieramy się do Holandii. Dzięki wygranej z Músíktilraunir (Battle Of The Bands), dostaliśmy czas nagraniowy w najsłynniejszym studio na Islandii, w którym nagrywa Sigur Rós, czy Ólöf Arnalds i mamy zamiar go wykorzystać jak najlepiej.


Jakie jest ulubione miejsce na Islandii każdego z Was i dlaczego akurat to?

Daði – Reykjadalur, ok godzinę pieszo w górę od Hveragerði, gdzie płynie gorąca rzeka, można usiąść w małym ciepłym jeziorku i cieszyć się widokiem.

Mummi – moje łóżko.

Pálmi –  Neskaupstaður, ponieważ odbywa się tam Eistnaflug, festiwal muzyki metalowej.

Gunnlaugur – Dom moich dziadków daleko od Reykjaviku zimą, gdy wszystko jest pokryte śniegiem I panuje niesamowity spokój.


Czy jest coś, co chcielibyście powiedzieć osobom, które właśnie czytają ten wywiad?

Przyjdzie koniecznie zobaczyć jak gramy!


RetRoBot na Facebooku

More from dawid po prostu
Nowy klip i amerykańska trasa Of Monsters & Men.
Of Monsters & Men to zdecydowanie największy zeszłoroczny debiutant. Ci młodzi ludzie...
Read More
Leave a comment