Veronique Vaka – Umbra, pierwsze wykonanie

Pierwsze wykonanie utworu Umbra odbyło się 13 maja w Reykjaviku. To kompozycja Veronique Vaka, będąca częścią jej badań, prowadzonych w czasie studiów na Iceland Academy of the Arts. Umbra została napisana na flet, klarnet, róg, perkusję, harfę, skrzypce, wiolonczelę i kontrabas. Utwór zagrali muzycy Caput Ensemble. Pierwsze wykonanie odbyło się na uczelni i było raczej czymś, w rodzaju warsztatów niż koncertu.

Początkiem roku Veronique wróciła na uczelnię Iceland Academy of the Arts. Swoje studia koncentruje na pejzażu dźwiękowym (soundscape). Veronique bada, w jaki sposób przenieść czy też zinterpretować środowisko akustyczne na instrumenty muzyczne i ścieżkę dźwiękową. W tym semestrze studiowała pod okiem dwóch znakomitych twórców – Pálla Ragnara Pálssona i Daníela Bjarnasona. Umbra jest właśnie efektem tych badań i jednocześnie kompozycją semestralną.

Nagranie pierwszego wykonania zostało opublikowane na stronie Soundcloud artystki i możecie go posłuchać poniżej.

https://soundcloud.com/veronique-vaka/umbra

*Caput Ensemble powstało w 1987 roku z inicjatywy młodych islandzkich muzyków. Początkowo była to grupa kameralna, szybko jednak zwiększyła swoje rozmiary do sinfonietty z 18 muzykami. Dziś Caput koncertują na całym świecie – od Warszawy po Paryż i od Kanady po Japonię. Na swoim koncie mają ponad 20 albumów wydanych przez wytwórnie z Islandii, Danii, Szwecji, Włoch, Anglii czy USA. W 2011 roku Caput otrzymało nagrodę Council of Nordic Composers za rozwój współczesnej nordyckiej muzyki poważnej, elektroakustycznej i sztuk muzycznych.

https://www.facebook.com/veronique.vaka/

https://soundcloud.com/veronique-vaka/umbra

http://caput.is/

Written By
More from Bartek Wilk

Nominacje do Icelandic Music Awards 2016

Znamy już nominowanych do tegorocznych nagród Icelandic Music Awards 2016. Zwycięzców poznamy...
Read More